Що слід знати про безпечну експлуатацію газового обладнання у побуті?

27 березня 2017

Про вимоги безпечного використання систем газопостачання, причини отруєння чадним газом та особливості використання газових приладів у період весняного перепаду температур розповів начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки ГУ Держпраці у Львівській області Ігор Проць.

За його словами, фахівці відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки ГУ Держпраці  проводять технічні розслідування аварій, пов’язаних з газом у побуті. Відтак, у 2016 році у Львівській області зафіксовано 11 нещасних випадків пов’язаних з газом у побуті, внаслідок яких загинуло 6 осіб, а 12 осіб госпіталізовано з ознаками отруєння чадним газом та опіками, внаслідок вибухів газоповітряної суміші. А за  неповних 3 місяці 2017 року, зафіксовано вже 8 нещасних випадків пов’язаних з газом у побуті, внаслідок яких загинуло 8 осіб, а 9 осіб госпіталізовано.  

   «Здавалося б, що наприкінці опалювального періоду, коли температура навколишнього середовища рідко коли опускається нижче нульової позначки ризик отруєння чадним газом мінімізується. Проте, періоди потепління часто змінюються різким зниження температури, що призводить до різкого зниження атмосферного тиску, що у свою чергу призводить до зменшення тяги у димових та вентиляційних каналах,- розповів  Ігор Проць.- Крім цього,  під час різких поривів вітру, які також є характерними у такі періоди, при занижених оголовках димовентиляційних каналів можливе утворення зворотньої тяги».

Начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки ГУ Держпраці у Львівській області зазначив, що ймовірність отруєння чадним газом зростає у арифметичній прогресії, якщо димовентиляційні канали ще і не пройшли чергове технічне обслуговування (огляд та чистку), яку повинен забезпечити, згідно нових Правил безпеки систем газопостачання власник, балансоутримувач та/або орендар, наймач газифікованого помешкання.

 Яскравим підтвердженням цього є  резонансний минулорічний випадок, який стався у с. Загірне Стрийського району, де внаслідок отруєння чадним газом загинула жінка 1970 р.н. та її дочка 2005 р.н. Причиною цієї трагедії стало злісне недотримання вимог Правил безпеки систем газопостачання, а саме: власником не організовано проведення профілактичних робіт з повірки та прочищення димових та вентиляційних каналів та недопущено в помешкання працівників Стрийського відділення ПАТ «Львівгаз» для проведення робіт з технічного обслуговування системи газопостачання.

 Схожі випадки зі смертельними наслідками сталися  вже цього року, зокрема 13.03.2017  у  Миколаєві  та 16.03.2017 року у м. Сколе, внаслідок яких загинуло 3 особи, а одну госпіталізовано.

 Для того, щоб застерегти себе, свою сім’ю та сусідів від наслідків отруєнь чадним газом та вибухів газоповітряної суміші власникам газифікованих помешкань слід чітко дотримуватись вимог Правил безпеки систем газопостачання.

 Зокрема, забороняється:                                               

– експлуатувати газові прилади з несправною автоматикою безпеки та несправними димовентиляційними каналами;

– втручатися самовільно у конструкцію газових приладів та димовентиляційних каналів;

– проводити самостійну догазифікацію та додаткове встановлення газових приладів шляхом вкручування трійників, шлангів та ін.;

– проводити самостійне перепланування  газифікованих приміщень;

– проводити самостійне підключення газових приладів до інших димових та вентиляційних каналів, всупереч проектних рішень з газифікації помешкання;

– експлуатувати газове обладнання при відключених сигналізаторах загазованості, якщо такі передбачені проектом газифікації.

    Разом з тим, власник, балансоутримувач або орендар газифікованого помешкання зобов’язаний заключити угоду на проведення технічного обслуговування газових мереж, газового обладнання, димових та вентиляційних каналів з спеціалізованими підприємства у яких наявні дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки.

 У свою чергу. такі спеціалізовані підприємства, згідно заключних угод, зобов’язані проводити якісне та своєчасне технічне обслуговування газових мереж, газовикористовуючого обладнання, димових та вентиляційних каналів у відповідності до вимог Правил безпеки систем газопостачання.