Фахівці Держпраці Львівщини та представники будівельної галузі області обговорили причини зростання аварійності у галузі

28 березня 2016

1ee28d51-9236-4096-ae70-187f53ea0c8125 березня 2016 року Головним управлінням Держпраці у Львівській області проведено семінар-нараду з представниками підприємств будівельної галузі Львівщини.Причиною зустрічі стало занепокоєння спеціалістів Держпраці  Львівщини щодо ситуації, яка спостерігається в регіоні протягом останніх років на підприємствах будівельної галузі . Зокрема, це зростання нещасних випадків пов’язаних з падінням вантажопідйомних кранів,  збільшення кількості нещасні випадки в результаті яких загинули (або важко травмувались)  люди; це нелегальні трудові відносини, які позбавляють працівників права на соціальні гарантії, передбачені  Конституцією України кожному громадянину.  Загалом у семінарі взяли участь представники близько40підприємств будівельної галузі Львівщини. Доповідачами, окрім фахівців Держпраці, також виступили генеральний директор  Інституту проблем надійності машин і споруд  Євген Москвяк, заступник начальника управління виконавчої дирекції ФССНВ та професійних захворювань у Львівській області Михайло Білоус, головний інженер ДП «Західний експертно-технічний центр» Ярослава Макар.  

34b6472a-a6b6-471f-835c-512048472469Відкрив захід заступник начальника Головного управління Держпраці у Львівській області – Андрій Стецько, який наголосив на важливості проведення даного заходу та ознайомив присутніх з основними питаннями, які обговорюватимуться в ході зустрічі.

Наступнимвиступив начальник управління нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Іван Луцик. Фахівець ознайомив присутніх із змінами у структурі нагляду за охороною праці та трудовим законодавством у Львівській області та розповів основні засади організації державного нагляду і проведення перевірок новоутвореною структурою.  Луцик повідомив, що Держпраці  Львівщини планується на наступний рік перевірити близько 10 підприємств будівельної галузі, оскільки дана галузь  відноситься до високого ступеня ризику.

DSC_0275Начальник відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв’язку Георгій Угрин розповів які заходи з охорони праці на будівельних об’єктах покликані створити сприятливі умови роботи для працівників, підвищити продуктивність праці та якість будівництва, а головне захистити  працюючих від нещасних випадків. Угрин звернув увагупредставникам підприємств, що допуск до виконання робіт підвищеної небезпеки, таких як зварювання, електропрогрівання бетону, утеплення та ізоляція елементів споруджуваного об’єкта з використанням скловати, бітумних мастик, нанесення бетону методом напилення, забивання паль, цементування і зміцнення фундаментів, висотні та такелажні роботи може бути виданий працівникові виключно після проходження відповідного навчання, інструктажу та перевірки знань з питань охорони праці. Фахівець зауважив, що, як показує практика, на задовільному рівні охорона праці в будівництві в Україні організована переважно на великих підприємствах. Проте в будівельній галузі паралельно з ними функціонують невеликі за чисельністю фірми, в яких норми охорони праці практично не дотримуються. Типовими для таких фірм-порушників є низький рівень виробничої дисципліни, недостатня укомплектованість засобами індивідуального захисту, використання в будівельному процесі застарілого і зношеного  обладнання, відсутність інструкцій з експлуатації нових видів імпортного устаткування і тому подібні факти відступу від норм безпеки, наслідком яких є випадки виробничого травматизму, у тому числі зі смертельним наслідком.

Більш детально про стан та причини травматизму на підприємствах будівельної галузі розповів начальник відділу розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Василь Михайлюк. Фахівець зазначив, як свідчить аналіз травматизму, знання працівниками підприємств вимог нормативно-правових актів з охорони праці під час виконання робіт на висоті на низькому рівні. Разом з тим, недостатньо здійснюється контроль з боку керівників будівельних підприємств щодо дотримання працівниками цих вимог на будівельних майданчиках. І як наслідок, тільки в 2016 році, сталося 4 випадки травмування, по яких фахівцями Держпраці Львівщини проводяться спецрозлідування. Також фахівець зосередив  увагу присутніх на однією з найбільш серйозних проблем виробничого травматизму у будівельній галузі – залучення до виконання робіт працівників на підставі тимчасових цивільно-правових угод без оформлення трудових відносин.Так в 2016 році відділом проводиться 3 спецрозслідування нещасних випадків (з яких 2 смертельні), які сталися з працівниками під час виконання робіт по цивільно-правових угодах. Не оформлення належним чином трудових відносин приводить до того, що роботи підвищеної небезпеки на будівництві виконуються працівниками без відповідної фахової підготовки, необхідних навичок та знань  безпечних прийомів їх ведення. Крім того, такі працівники, згідно з чинним законодавством, не мають жодних прав на одержання компенсацій у разі нещасного випадку.

В свою чергу начальник відділу юридичного забезпечення Олена Грицак, попередила присутніх про посилення відповідальності за невиконання вимог законодавства про працю. Грицак звернула увагу, що 10 лютого 2016 року набрала чинності постанова КМУ від 03.02.2016 р. №55, якою внесені зміни до постанови від 17.07.2013 р. №509 «Про затвердження порядку накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення». 11 березня 2016 року набув чинності наказ Мінсоцполітики від 02.02.2016 р. №67, яким затвердженоформу постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Державної служби України з питань праці, за порушення законодавства про працю та зайнятість населення. А це означає, що відтепер, окрім адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення законодавства про працю, яку несли посадові особи, будуть застосовуватись фінансові санкції і до підприємства. До прикладу, зазначеними нормативними документами передбачено за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи впродовж повного робочого часу, встановленого на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків штраф у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно правопорушення (з 01.01. 2016 – 41340 грн., з 01.05.2016 – 43500 грн.)

DSC_0277В ході зустрічі також заслухали начальника відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Ігора Пристайка, який розповів які дозволи необхідно отримати для здійснення тих чи інших видів робіт та, власне, як саме це зробити.

Генеральний директор  Інституту проблем надійності машин і споруд  Євген Москвяк перелічив проблемні питання та надав оцінку технічного стану вантажопідіймальних кранів, які обслуговуються в регіоні. Заступник начальника управління виконавчої дирекції ФССНВ та професійних захворювань у Львівській області Михайло Білоус розповів про види страхування та важливість соціального страхування працівників від нещасних випадків на виробництві.  А головний інженер ДП «Західний експертно-технічний центр» Ярослава Макар наголосила на обов’язковості експертизи проектної документації та отриманні дозволу на експлуатацію машин і механізмів, на роботи підвищеної небезпеки у будівельній галузі.

У підсумку представники підприємств зазначили, що отримана під час семінару інформація  є актуальною, корисною і насправді необхідною. Відтак домовились проводити такого формату  зустрічі щоквартально.