Професія, яка дає людям тепло. Як стають “операторами котельні”
14 грудня 2015Як в народі кажуть: «Вчитися ніколи не пізно!» Перенавчатися – також!
Професія опалювача і кочегара налічує не одну сотню років. З розвитком опалювального обладнання, застосуванням нових видів палива і розширенням завдань по обігріву приміщень все більшого значення набуває навчання фахівців. Зараз працівник, обслуговуючий системи опалення, які працюють на природному газі, називається вже по-іншому – оператор газової котельні.
Котельню можна порівняти з вогнищем, яке дає людям тепло. Тепло в будинку, в дитячому садочку чи школі, в лікарні. А це – здоров’я людей, комфортні умови роботи та життя. Це збережені кошти держави. Перед початком опалювального сезону особливо актуальною є професією «Оператор котельні», яка передбачає обслуговування робітником автоматизованих котелень з сучасним обладнанням в залежності від системи опалення. Сьогодні, як ніколи, актуальним стає вдосконалення котелень, підвищення їх економічності та ефективності. Це вимагає від оператора котельні знань щодо принципів дії і порядку обслуговування сучасного обладнання. Оператор котельні повинен мати глибокі знання про роботу котлів, основні засоби їх теплоізоляції та склад теплоізоляційних мас. Він повинен знати правила поводження з газом та з устаткуванням, яке знаходиться під напругою, вміти користуватися контрольно-вимірювальними приладами, мати навички з регулювання та керування автоматичними і телемеханічним системами. Також важливо мати такі професійні риси, як: уважність, спостережливість, зібраність, зосередженість, дисциплінованість, здатність швидко приймати рішення в екстремальних ситуаціях. Оператор несе пряму відповідальність за чітку та безперебійну роботу складного механізму котельні. Саме тому, до обслуговування котелень допускаються особи віком старше 18 років, що пройшли медичний огляд, навчання за відповідною професією або підвищення кваліфікації, здали екзамен кваліфікаційній комісії. Допуск до самостійної роботи оператора котельні оформляється відповідним наказом по підприємству, чергова перевірка знань оператора котельні проводиться періодично, не рідше одного разу на рік.
Після навчання атестовані оператори котельні отримують свідоцтва державного зразка чи посвідчення про закінчення курсів цільового призначення та допуск до самостійної роботи, оформлений відповідними документами.
Однак, з подорожчанням газу, альтернативу йому, населення переходить на тверде паливо. Дійсно, сьогодні в обов’язки машиніста котлів на твердому паливі входить багато обов’язків, колоти дрова або закидати лопатою тонни вугілля в топку.
Таким чином, відділ освіти Стрийської РДА, звернулося до Дрогобицького ЕНВ ДП “Західний експертно-технічний центр Держпраці” щодо проведення навчання та перевірку знань машиністів котлів низького тиску на твердому паливі згідно “Правил будови і безпечної експлуатації парових котлів, з тиском пари не більше 0,07 МПа (0,7 кгс/см2), водогрійних котлів і водопідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115°С” НПАОП0.00-1.26-96. Також навчання проходили фізичні особи, працівники Відокремленого підрозділу “Львівська дирекція залізничних перевезень”, Відновний поїзд станції Стрий, а також особи відповідальні за справний стан і безпечну експлуатацію парових та водогрійних котлів. Всього навчалося 38 осіб.
За підсумками навчань, комісією з перевірки знань з охорони праці у складі головного державного інспектора відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв’язку ГУ Держпраці у Львівській області Володимира Стащишина та начальника Дрогобицького ЕНВ ДП “Західний експертно-технічний центр Держпраці” Ігоря Ярушака, проведено перевірку знань з охорони праці в машиністів котлів на твердому паливі.
Головний державний інспектор – В.Стащишин