Чому у м. Львові не платять заробітну плату працівникам? Начальник ГУ Держпраці Львівщини запропонувала з’ясувати у керівників підприємств-боржників міста
13 жовтня 2016Згідно із статистичними даними, станом на 1 вересня 2016 року заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах Львівщини становить 86,1 млн.грн., з яких п’яту частину заборгували підприємства міста Львова (16,4 млн.грн).
Аби з’ясувати усі причини та фактори, які негативно впливають на виплату працівникам заробітної плати та знайти шляхи виходу з даної ситуації, за ініціативи Держпраці Львівщини, 7 жовтня у Львівській міській раді комісійно заслухано ряд підприємств-боржників.
Окрім начальника ГУ Держпраці у Львівській області Ольги Вільхової, до складу комісії увійшли директор Департаменту економічної політики ЛМР Ірина Кулинич, перший заступник військового прокурора Військової прокуратури ЛГ ЗРУ Олександр Візнюк, начальник Залізничного ВП м.Львова Павло Гарасим, в.о. заступника начальника Франківського відділу поліції Руслан Притула, представники районних адміністрацій м. Львова та районних ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області.
“Сьогодні ми запросили усіх Вас, щоб спільно вжити вичерпних заходів для погашення боргів, допомогти підприємствам погасити заборгованість по заробітній платі, а працівникам – отримати чесно зароблені кошти“, – зазначила начальник ГУ Держпраці у Львівській області Ольга Вільхова.
Ірина Кулинич наголосила, що основну частину (близько 11 млн. грн.) заборгували працівникам у Львові державні підприємства, з яких понад 7 млн.грн – економічно активні підприємства.
На комісію запросили керівників найзапекліших боржників – ДП МОУ «Монтажник-Львів», ДП «УРСНРІ «Укрзахідпроектреставрація», Філії концерну «Техвоєнсервіс» «Львівський автомобільний ремонтний завод», ДП «ЛНД радіотехнічний інститут», ТОВ «Західтрансбуд», ТОВ «Теплоенергопроект».
В основному представники запрошених підприємств у своїх доповідях зазначали, що основними причинами заборгованості є недостатнє державне фінансування, скорочення обсягів замовлення, дебіторська заборгованість за виконані роботи, повернення якої дало б змогу погасити заборгованість по заробітній платі. Разом з тим, на засіданні комісії встановлено, що не всіма керівниками належно ведеться претензійно-позовна робота, а також не вживаються достатні заходи щодо погашення боргів перед працівниками.
З метою якнайшвидшого повернення працівникам заборгованих зарплат, комісією прийнято ряд рішень.
Зокрема, керівнику ДП МОУ «Монтажник- Львів», заборгованість становить близько 1,4 млн.грн, доручено особисто звернутися до Міністерства оборони України щодо можливості реалізації майна підприємства для подальшого погашення заборгованості з виплати заробітної плати найманим працівникам. З метою сприяння у отриманні даних коштів, члени комісії також спільно звертатимуться до Львівської облдержадміністрації щодо ініціювання питання отримання дозволу на реалізацію рухомого та нерухомого майна ДП МОУ «Монтажник-Львів» перед Кабінетом Міністрів України.
Звернутися спільно до Львівської облдержадміністрації вирішили також щодо ініціювання перед Концерном «Техвоєнсервіс» питання фінансування Філії Концерну «Техвоєнсервіс» «Львівський автомобільний ремонтний завод». Дане підприємство заборгувало працівниками 460 тис.грн.
З клопотанням про пришвидшення погашення заборгованості працівникам ДП «ЛНД радіотехнічний інститут» (станом на 01.09.2016 заборгованість становила 2,4 млн.грн) ГУ Держпраці звернулося до Державного концерну «Укроборонпром». Також відповідні клопотання скеровані до Львівської облдержадміністрації та Держпраці.
Керівника ДП «УРСНРІ «Укрзахідпроектреставрація» зобов’язано надати графік погашення заборгованості з виплати заробітної плати, яка на початок вересня становила 580 тис.грн. Також Ірина Кулинич запропонувала керівнику даного підприємства надати перелік структурних підрозділів Львівської міської ради, з якими укладено угоди на виконання робіт та несвоєчасно (або не в повному обсязі) здійснено оплату за виконані роботи.
В свою чергу керівник ТОВ «Західтрансбуд» – Зеновій Дац повідомив, що станом на 07.10.2016 заборгованість перед працівниками на очолюваному підприємстві повністю погашено. Відтак, керівника зобов’язано надати представникам комісії документальні підтвердження. Згідно останніх статистичних даних, борг складав 769 тис. грн. Вартує наголосити, що керівник підприємства двічі впродовж року не допускав державних інспекторів ГУ Держпраці до проведення перевірок додержання законодавства про оплату праці, чим вчиняв перешкоди в діяльності державного органу, відтак був притягнутий до адміністративної відповідальності. Також не з’являвся на засідання обласної комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати. За результатами перевірки, яка була проведена в 2015 році, за факт наявної заборгованості із виплати заробітної плати відкрито кримінальне провадження.
Слід відмітити, що такого формату заходи, за ініціативи ГУ Держпраці у Львівській області, проводяться в районах Львівщини, де наявна заборгованість із виплати заробітної плати.