Домедична допомога непритомному постраждалому на виробництві

13 жовтня 2015

Небезпека задихнутися

Якщо при перевірці стану постраждалого від виробничої аварії вдалося виявити, що він непритомний, та визначити наявність дихання, то, здавалося б, досить викликати екстрену медичну допомогу та чекати на прибуття кваліфікованих медичних працівників. Проблема в тому, що положення постраждалого, в якому слід перевіряти наявність дихання, (лежачи на спині) може бути для нього смертельно небезпечним.
У попередньому матеріалі (ОПіПБ № 4/2015 р.) йшлося про те, що для перевірки у постраждалого наявності дихання слід покласти його на спину. Далі свою руку, що знаходиться ближче до голови постраждалого, покласти йому на чоло, іншу руку — йому на підборіддя. Одночасно потрібно відвести голову постраждалого назад та підняти його підборіддя. Такі маніпуляції відкриють дихальні шляхи людини і можна буде почути її дихання.
Небезпека полягає в тому, що варто тільки відпустити руку, й голова непритомного постраждалого повернеться назад у звичайне положення, що може призвести до зупинки дихання. Це пов’язано з тим, що тіло непритомної людини перебуває в розслабленому стані. М’язи язика при цьому також розслабляються, язик западає в дихальні шляхи та унеможливлює рух повітря до легень.

Крім того, для постраждалого існує небезпека захлинутися вмістом шлунку, який при мимовільному вивільненні може потрапити в дихальні шляхи.

Вироби медичного призначення

Звичайно, можна весь час до прибуття медичної допомоги підтримувати голову постраждалого, а при блювоті повертати голову набік, щоб запобігти потраплянню вмісту шлунку до дихальних шляхів. Проте це не дуже зручно, якщо постраждалий потребує ще якоїсь допомоги або якщо постраждалих декілька. Тому для підтримання дихальних шляхів у відкритому стані використовують спеціальні вироби медичного призначення, наприклад, повітровід та шийний комір, що входять до складу аптечки АМО-2.

Повітровід використовується лише у випадках, коли постраждалий непритомний та є загроза зупинки дихання. Він вводиться в ротову порожнину людини, притискає корінь язика і не дає йому перекрити дихальні шляхи.

Шийний комір використовується при підозрі на травму шийного відділу хребта, але у лежачої людини підтримує дихальні шляхи у відкритому стані.