Газ у побуті: як уникнути трагедії

04 січня 2019

Майже в кожній квартирі чи будинку встановлені газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли.

Звертаємо Вашу увагу, що в процесі роботи газових водонагрівачів (колонок), опалювальних котлів та печей виділяється значна кількість продуктів згоряння, які повинні обов’язково відводитися у відокремлені димові канали. Відсутність тяги в димових каналах призводить до неповного згоряння газу й виділення чадного газу (СО). Тому, перед початком опалювального сезону необхідно провести обстеження димових та вентиляційних каналів. Ці роботи виконують спеціалізовані організації, результати обстеження оформляються актом встановленої форми. При відсутності тяги чи зворотній тязі, а також під час сильних вітрів та атмосферних опадів користуватися газовими апаратами з відводом продуктів згоряння в димоходи категорично забороняється.

Як свідчить аналіз розслідувань аварій пов’язаних з газом у побуті,  які зафіксовані за останні 3 роки, причиною більшості отруєнь чадним газом внаслідок яких гинули люди, були: несправність димових та вентиляційних каналів, експлуатація газових приладів з відводом продуктів згоряння у димохід за наявності у таких приміщеннях механічних витяжок, відсутність провітрювачів у пластикових вікнах, відсутність або не ввімкнуті у роботу газосигналізатори.

Для запобігання утворення і отруєння чадним газом необхідно перевіряти наявність тяги в димових і вентиляційних каналах до і під час користування газовими приладами. Тяга вентиляційного каналу перевіряється тільки смужкою паперу, яка підноситься до решітки вентканалу, використовувати відкритий вогонь категорично забороняється. Тяга димових каналів перевіряється запаленим сірником, який підноситься до віконечка із запальником, або під димовідвідний ковпак. Тяга в димових каналах, до яких під’єднані прилади, що мають топочні дверцята, перевіряється тільки смужкою паперу, піднесеною до цих відкритих дверцят.  У разі відсутності тяги користуватися газовими приладами категорично забороняється.         

Окрім того, власникам будівель у зимовий час не рідше одного разу на місяць необхідно проводити перевірку оголовків димоходів з метою недопущення їхнього обмерзання і закупорювання. Адже, згідно з «Правилами безпеки систем газопостачання», відповідальність за безпечне використання газових приладів та за стан димових і вентиляційних каналів покладається на власників будинків і квартир (балансоутримувача, управителів).                                                             

Необхідно пам’ятати декілька простих правил:

не дозволяйте користуватися газом дітям дошкільного віку; переконайтесь у відсутності запаху газу і тільки тоді запалюйте газ; перед включенням газових приладів із відводом продуктів згорання у димохід, перевіряйте наявність тяги в димовому та вентиляційному каналах приміщень; при роботі газових приладів відчиняйте віконну кватирку; не залишайте без нагляду увімкнені газові прилади і обов’язково вимикайте їх, виходячи з квартири.                              

Категорично забороняється:

включати газові плити і духові шафи для обігріву квартири; самовільно здійснювати ремонт газового обладнання; встановлювати в приміщенні, де є газові прилади з відведенням продуктів згоряння в димові канали, примусову вентиляцію.                                                                  

 Якщо ви виявили запах газу в примiщеннi,  дотримуйтесь таких правил:

закрийте  крани перед газовими приладами та на приладах, відчиніть вікна та двері, створивши протяг для провітрювання приміщення;         не вмикайте і не вимикайте електроприлади та освітлення, щоб запобігти утворенню іскри, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху;    викличте аварійну бригаду за номером 104.                                                         

Негайно повідомляйте в аварійну службу, якщо:

ви відчули запах газу; раптово зник газ у будинку/квартирі; ви помітили втручання сторонніх осіб в роботу газових мереж; при аварійній ситуації: вибух, пожежа, обвал.