Індексація заробітної плати є мінімальною державною гарантією в оплаті праці

03 серпня 2018

У травні фахівці ГУ Держпраці у Львівській області провели позапланову  перевірку щодо дотримання вимог законодавства про працю у фізичної особи-підприємця.

Під час контрольного заходу  встановлено, що роботодавець не нараховував та не виплачував впродовж 2015-2016 років індексацію заробітної плати п’ятьом найманим працівникам.

За вказане правопорушення на роботодавця було накладено штраф у розмірі 160 000 грн.

 Постанова про накладення штрафу була оскаржена суб’єктом господарювання у судовому порядку.

Проте постановою Львівського апеляційного адміністративного суду позивачу було відмовлено в задоволенні  позову.

Зокрема, суд апеляційної інстанції зазначив, що ст. 2 Закону України ,,Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії визначено, що на основі соціальних стандартів визначаються розміри основних соціальних гарантій: мінімальних розмірів заробітної плати та пенсії за віком, інших видів соціальних виплат і допомоги.

Мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, як мінімальні гарантії в оплаті праці, визначаються генеральною угодою (стаття 11 Закону України ,,Про оплату праці).

Відтак індексація заробітної плати є і мінімальною державною гарантією в оплаті праці.

Нагадаємо, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Таким чином, фіксована сума індексації виплачується до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення заробітної плати перевищить фіксовану суму індексації.