Молоді Львівщини роз’яснюють про їх трудові права та ризики неофіційної праці за кордоном

07 листопада 2018

Фахівці ГУ Держпраці у Львівській області проводять семінари для молоді області. Такі заходи відбулися у Міжрегіональному центрі професійно-технічної освіти художнього моделювання і дизайну м. Львова, Дрогобицькому коледжі нафти і газу та у Львівському вищому професійному художньому училищі.

В  межах превентивних заходів представники Головного управління Держпраці у Львівській області надають роз’яснення норм трудового законодавства при працевлаштуванні, розповідають про права неповнолітніх осіб, які поєднують працю з навчанням.

Зокрема йшлося про те, що при прийнятті на роботу осіб, які не досягли 18 років, випробувальний термін не встановлюється. Неповнолiтнi, тобто особи, що не досягли вiсiмнадцяти рокiв, у трудових правовiдносинах прирiвнюються у правах до повнолiтнiх, а в галузi охорони працi, робочого часу, вiдпусток та деяких iнших умов працi користуються пiльгами, встановленими законодавством України. Разом з тим, на роботу діти можуть бути прийняті лише після попереднього медичного огляду. 

При цьому особам віком від 14 до 18 років встановлюється скорочена тривалість робочого часу (для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років, в т.ч. учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул, –  24 години на тиждень. Фахівці наголосили, що діти не можуть працювати уночі, у вихідні дні та надурочно.

Заробітна плата працівникам молодше 16-18 років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи. Оплата працi учнiв загальноосвiтнiх шкiл, професiйно-технiчних i середнiх спецiальних навчальних закладiв, якi працюють у вiльний вiд навчання час, провадиться пропорцiйно вiдпрацьованому часу або залежно вiд виробiтку. Пiдприємства можуть встановлювати учням доплати до заробiтної плати.

Щорічні відпустки працівникам віком до 18 років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві (установі, організації). Тривалість щорічної відпустки, що надається молодим працівникам становить 31 календарний день.

Також йшлося про загрози нелегальної праці за кордоном та переваги офіційної роботи в Україні.

«Часто молодь  вирушає за кордон,  користуючись послугами  сумнівних посередників. Відтак ніхто не гарантуватиме вам  ні гідних та «людських»  умов праці чи проживання, ні права на відпочинок, ані того, що ви отримаєте свої гроші, які зароблені нелегкою працею»,- резюмувала інспектор.

До слова,  заплановано, що загалом  упродовж листопада аналогічні семінари  відбудуться у  понад 30  закладах освіти області.