Наступного тижня відзначатимуть Всесвітній день протидії торгівлі людьми

26 липня 2018

У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила 30 липня Всесвітнім днем протидії торгівлі людьми, зазначивши, що в цей день необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.

 

Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, від  якої потерпають чоловіки, жінки та діти, та яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Маніпулюючи бажаннями та намірами людей, їх ошукують та експлуатують. 

Про це йдеться на сайті Міністерства соціальної політики України.

Відповідно до законодавства, торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

 

Метою торгівлі людьми може бути:

  • трудова експлуатація;
  • сексуальна експлуатація, використання у проституції та порнобізнесі;
  • примусове жебрацтво;
  • примусове втягнення у злочинну діяльність;
  • примусове вилучення органів;
  • продаж дитини;
  • сурогатне материнство.

Однак, не дивлячись на значну кількість інформації стосовно цього явища у засобах масової інформації та підвищення обізнаності серед широкого загалу, багато осіб, які постраждали від торгівлі людьми, не свідомі того, що те, що з ними трапилось, є злочином, а вони – потерпілими. Вони не знають про можливості захисту своїх прав та інтересів та відшкодування шкоди, завданої їм цим злочином.

  

Якщо Ви потрапили у ситуацію, коли шляхом обману, шантажу, шахрайства або погроз Вас примушували:

ü     працювати на відробляння невизначених „боргів”, яких Ви буцімто набули, коли Вам обіцяли підшукати роботу (наприклад, за кордоном, або просто у „кращому місці”);

ü     займатись проституцією або надавати інші сексуальні послуги;

ü     зніматись у порнографічних фільмах, фотозйомках, або показах через Інтернет;

ü     виконувати роботу, про яку Ви не домовлялися, від якої не мали змоги відмовитися, і яка вимагалася від Вас під загрозою покарання;

або піддавали іншим формам експлуатації в Україні або за кордоном, імовірно, Ви жертвою постраждали від торгівлі людьми.

За оцінками МОМ, Агентства ООН з питань міграції, з 1991 року від торгівлі людьми постраждали понад 230 000 українців.

Держава вживає заходів з попередження торгівлі людьми та боротьби з нею, притягнення до відповідальності злочинців та надання допомоги потерпілим.

Міністерство соціальної політики визначено національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми, та, відповідно до своїх повноважень, здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади, проводить інформаційно – просвітницькій акції, забезпечує встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми та надання допомоги таким особам.

Протягом І півріччя 2018 року Мінсоцполітики встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, 112 громадянам України. У порівнянні з аналогічним періодом попереднього року, такий статус встановлено лише 102 особам.

Протягом І півріччя 2018 року Мінсоцполітики виявлено більше осіб, які постраждали від сексуальної експлуатації  (51 особа), порівняно з 2017 роком – 46 осіб.

Основними країнами призначення громадян України є Російська Федерація, Україна, Республіка Польща, Республіка Туреччина, ОАЕ тощо.

Національна поліція України відповідно до своїх повноважень та діючого законодавства здійснює заходи, що в рамках протидії торгівлі людьми, спрямовані на виявлення злочину торгівлі людьми, у тому числі незакінченого (готування до злочину), осіб, які від цього постраждали, встановлює фізичних/юридичних осіб – торгівців людьми та притягнення їх до відповідальності.

За 6 місяців 2018 року, підрозділами Національної поліції України виявлено 186 фактів, відомості про які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками ст. 149 КК України, що на 29% більше ніж за аналогічний період 2017 року (144 факти).

За вказані кримінальні правопорушення оголошено 122 підозри у вчиненні злочину 66 особам, з яких 27 заарештовані.

Крім цього, досудове розслідування закінчено за 100 кримінальними провадженнями, обвинувальні акти по яким скеровано до суду.

У ході документування зазначених злочинів, за 5 місяців поточного року установлено та надано допомогу 140 потерпілим від торгівлі людьми, з яких 85 жінкам, у тому числі 5 неповнолітнім та 7 малолітнім дітям.

Кілька прикладів:

1. ВРівненській області, працівники відділу боротьби зі злочинами пов’язаними з торгівлею людьми ГУНП в співпраці з УСБУ Рівненщини та Прокуратурою Рівненської області затримали молодика, який транспортував двох дівчат до Словаччини з метою сексуальної експлуатації.

Затриманий займався вербуванням молодих жінок на території України, обіцяв безтурботне життя, а як тільки вони перетинали кордон – потрапляли в справжнє рабство та нескінченні борги.

2. У Вінницькій області під приводом роботи будівельниками було завербовано 14 чоловіків та 2 жінки з метою трудової експлуатації. Під час телефонної розмови «роботодавець» повідомив, що чоловіки-будівельники отримуватимуть по 1000 доларів в кінці кожного місяця, а жінкам-кухарям, яким потрібно буде також допомагати чоловікам-будівельникам, оплата  праці становитиме 800 доларів на місяць. Об’єкт, на який привезли українців, був огороджений парканом висотою 3,5 м. Відкрито, не приховуючи зброї, з автоматами стояли охоронці. «Роботодавець» пояснив роботу: чоловіки повинні були штукатурити, виконувати малярні роботи, жінки – готувати їжу та працювати поруч з чоловіками. В них забрали паспорти, про їх повернення взагалі мови не було, а стосовно мобільних телефонів сказали: «Телефонів не буде, попрощайтеся з ними.».

Заробітчани працювали по 16 годин і більше без права на відпочинок з повним обмеженням пересування: не дозволялося покинути місце роботи. Періодично працювали протягом доби. Охоронці постійно погрожували не виплатою коштів. Нелюдські умови праці, постійне принизливе відношення до всіх, хто працював.

3. В жовтні 2016 року працівниками управлінь по боротьбі зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Національної поліції Дніпропетровської області і м. Києва встановлена ​​група осіб, яка у період з 2014 до 2016 років на території Дніпропетровської, Київської та інших областей України здійснювали вербування потерпілих з метою експлуатації, а саме залучення до злочинної діяльності на території Російської Федерації. Свою злочинну діяльність здійснювали через всесвітню мережу Інтернет, а також за допомогою рекламних листівок, які розміщувалися в громадських місцях. Для роботи кур’єрами-експедиторами фасованого товару з відрядженням за кордон запрошувалися особи у віці від 20 років. Далі, після прибуття завербованих осіб до Російської Федерації, їх залучали до незаконного збуту наркотиків, в тому числі із застосуванням погроз. В подальшому їх затримували правоохоронні органи Російської Федерації.

За аналогічною схемою діяло інше злочинне угруповання, яке в січні 2017 викрито оперативниками управління по боротьбі зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми. До складу його входили чотири жителя м. Києва та Київської області, які займалися вербуванням молодих людей, переважно студентів, які перебувають у скрутному матеріальному становищі і мали бажання заробити гроші за кордоном. Протягом 2014-2016 років організатори угруповання відправили з України в Бразилію вісім чоловік, а за результатами через шахрайську схему наших громадян змусили стати міжнародними наркокур’єрами і перевозити в валізах кокаїн з Бразилії в Таїланд. В результаті наші співвітчизники були затримані правоохоронними органами цих країн.

4. Також у Рівненській області жінка у віці 27 років була завербована в грудні 2000 року на роботу домогосподарки в італійській сім’ї, з отриманням заробітної плати в розмірі 1000 дол. США. Після першого місяця роботи хазяїн будинку почав схиляти жінку до інтимних стосунків, пояснюючи це тим, що він та його жінка не можуть мати дітей. Коли жінка почала відмовлятися, її на кілька днів зачинили в кімнаті, їжу приносила хазяйка та постійно вмовляла жінку до статевих стосунків з її чоловіком з метою народження їм дитини.

Під приводом вийти до магазину, жінка звернулася до поліції та в той день сім’ю було затримано. У відділенні поліції жінка дізналася, що сім’я її придбала у чоловіка, який її завербував, за  3 тис. дол. США.

5. У Вінницькій області під приводом роботи волонтерами у Республіці Білорусь було завербовано подружжя з метою використання їх у жебракуванні. Вербувальник обіцяв виплачувати по 10 доларів щоденно. Кошти повинен був видавати ввечері після робочого дня. Обіцяв заключити трудовий договір, видати офіційні посвідчення волонтерів, повністю видати документацію по волонтерству (назва організації, мета збору коштів, юридичні адреси та банківські реквізити). Натомість заробітчан змушували жебракувати від 12 годин та більше щоденно біля станцій метро, біля церкви, стояти на місці за будь-яких погодних умов: під дощем, під час спеки.

6. Працівниками Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, Національної поліції України, рамках кримінального провадження, розпочатого за ознаками статті 149 КК України, встановлено групу осіб, з числа жителів м. Києва та Полтавської області, які здійснювали пошук, вербування та переміщення молодих осіб, які перебували у скрутному матеріальному становищі, для подальшого вилучення органів з метою трансплантації.

Вказане угруповання завербувало чотирьох осіб, які були визначені потенційними донорами для подальшого вилучення органів (у тому числі трьох неповнолітніх).

Оскільки процедура трансплантації між громадянами без родинних зв’язків в Україні заборонена, фігуранти підшуковували реципієнтів та клініки, що здатні провести відповідну операцію за кордоном.

У ході проведення оперативної комбінації працівниками Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми під процесуальним керівництвом прокуратури Київської області, на залізничному вокзалі м. Києва затримано трьох учасників вказаної злочинної групи, які намагались здійснити переміщення завербованої молодої жінки до м. Москва Російської Федерації для подальшого вилучення органів.

Жінці-донору обіцяли грошову винагороду у розмірі 250.000 доларів США за вилучення частини печінки, при цьому 10% грошей планували залишити собі за «посередництво та організацію» заходу. На кишенькові витрати «донору» було видано 10.000 грн. у борг до виплати вказаної суми.

Державна служба зайнятості розширює форми роботи, направлені на здійснення допомоги громадянам у вирішенні питань зайнятості. У центрах зайнятості забезпечено безбар’єрний доступ до всіх джерел інформації, встановлено тач-скріни з базою даних про вакансії, комп’ютери з вільним доступом до Інтернет-сайтів з пошуку роботи, у тому числі до Інтернет-ресурсу державної служби зайнятості «Єдине соціальне середовище зайнятості».

З грудня 2017 року в службі зайнятості діє «гаряча лінія» 0-800-50-99-66, зателефонувавши на яку можна отримати консультації фахівців, зокрема з питань, пов’язаних із запобіганням нелегальній трудовій міграції та торгівлі людьми.

У кожному випадку потрапляння громадян України в ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми, Міністерство закордонних справ України та закордонні дипломатичні установи у взаємодії з українськими та іноземними компетентними органами вживається комплекс заходів щодо забезпечення належного реагування на факти вчинення злочинів у сфері торгівлі людьми проти наших співвітчизників за кордоном з метою захисту їхніх прав та інтересів, надання наявної інформації для кримінального переслідування винних осіб, забезпечення безпеки постраждалих під час перебування за кордоном та їх безперешкодного повернення в Україну.

З прийняттям Закону України „Про протидію торгівлі людьми”,  Міністерство соціальної політики як національний координатор проводить інформаційно-просвітницькі акції з протидії торгівлі людьми з метою інформування громадян України про цю проблему.

Звільнившись з тенет торгівців людьми, постраждалі, як правило, повертаються на батьківщину в незадовільному фізичному стані, психічно розбитими та розчарованими. На додаток, вдома на них часто чекає ціла низка нових проблем: особисті документи зникли, вони «виписані із помешкання», тобто зняті з реєстраційного обліку за місцем колишнього мешкання, позбавленні батьківських прав тощо.

Крім того, люди, котрі обманули їх з працевлаштуванням чи продали у боргову кабалу, не тільки не повертають заплаченого завдатку, але й погрожують розправою.

Більшість постраждалих від торгівлі людьми вважають, що їхнє рішення мігрувати у пошуках кращого працевлаштування – це підконтрольний їм процес. Вони не усвідомлюють, що від самого початку їх обманюють або шантажують, аби лише створити ситуацію, в якій тих можна буде експлуатувати. Втім, після застосування таких засобів, як обман, шахрайство чи зловживання владою з метою експлуатації чиєїсь праці чи послуг, початкова згода, яку могла дати жертва, втрачає чинність, оскільки ніхто не став би з власної волі погоджуватися на експлуатацію, перебування в підневільному стані чи жорстокість. Крім того, обман або шахрайство можуть стосуватися не тільки суті роботи, але й умов, у яких цю роботу чи послуги доводиться виконувати чи надавати.

Звичайно, логічно було б спочатку повернути собі права на втрачене за час перебування у неволі, а також інше майно, відновити батьківські права, добитися відшкодування шкоди, завданої кривдниками, подбати про здоров’я.

Постраждалі від торгівлі людьми заслуговують на повагу і допомогу незалежно від форми експлуатації. Для успішного попередження торгівлі людьми надзвичайно важливо захищати права постраждалих і надавати їм підтримку. Це передбачає захист їхнього особистого життя, а також ряд адміністративних заходів для оформлення їхнього перебування у країні призначення із наданням безпечного житла та доступу до психологічної, медичної, юридичної та соціальної допомоги. 

Підтримка у буденних справах і визначення нових перспектив допомагає постраждалим створити стабільне оточення і налагодити життя. Тільки ті хто відчувають стабільність, зможуть бути корисними в якості надійних свідків, але допомогу і захист необхідно надавати незалежно від готовності потерпілого давати свідчення.

 Ми доносимо до Вас цю інформацію, тому що хочемо, щоб Ви знали: у кожного є права і кожен охороняється законами. Свобода є фундаментальним правом кожної людини.

З нагоди Всесвітнього дня протидії із торгівлі людьми 30 липня, Міністерство соціальної політики України анонсує старт загальнонаціональної інформаційної кампанії, метою якої є привернення уваги до проблеми торгівлі людьми, т.з. сучасного рабства та об’єднання зусиль для подолання цього негативного явища, боротьбу із злочинцями та злочинними угрупованнями, що задіяні в цій кримінальній діяльності, наданні підтримки і допомоги потерпілим та профілактичної роботи.

Інформаційна кампанія пройде на території всієї країни та передбачає трансляції на державних і приватних ТВ та радіо каналах країни, розміщення інформаційних матеріалів на зовнішніх носіях, в пресі, в соціальних мережах, інтерв’ю з експертами, інформаційні та інші заходи.

Серед матеріалів, що будуть транслюватись на ТВ та радіо, а також інформаційних матеріалів в пресі багато матеріалів, розроблених спільно з міжнародними партнерами і громадськими організаціями, що працюють у сфері протидії торгівлі людьми, включаючи Координатора проектів ОБСЄ в Україні, Представництва МОМ в Україні, Міжнародна громадська організація „Компанія А21” та інших.

Всі матеріали та події створено з метою донести до громадян, що проблема торгівлі людьми актуальна для України, особливо в цей нелегкий для країни час. Ця проблема стосується не лише жертв сучасного рабства, але і кожного громадянина, який може потрапити в тенета кримінальних осіб чи організацій. Це також питання підтримки та реабілітації жертв торгівлі людьми, та ефективної співпраці всіх державних та неурядових організацій з метою подолання цього негативного явища.

#ПротиДійТоргівліЛюдьми

За матеріалами Міністерства соціальної політики України.