Роботодавець зобов’язаний інформувати працівника про розмір зарплатні та її складові
13 квітня 2017Головне управління Держпраці у Львівській області наголошує на тому, що роботодавець повинен при кожній виплаті заробітної плати ознайомлювати працівника з усіма нарахуваннями та відрахуваннями, які йому проводяться.
На адресу ГУ Держпраці у Львівській області надходять звернення від мешканців Львівщини з проханням перевірити правильність нарахування заробітної плати та з’ясувати з яких складових формується їх зарплатня та скільки відсотків йде на податки. Також громадяни намагаються вияснити чи роботодавець дотримується усіх мінімальних державних гарантій в оплаті праці та чи проводить усі передбачені законодавством доплати.
Така ситуація складається у зв’язку з тим, що роботодавці не надають працівникам необхідну інформацію щодо коштів, які їм належать.
Втім, хочемо наголосити, що саме обов’язком керівника, а не його правом, є інформувати працівників про розмір нарахованої їм заробітної плати.
Отже, у ст. 110 Кодексу законів про працю України зазначено, що при кожнiй виплатi заробiтної плати власник або уповноважений ним орган повинен повiдомити працiвника про загальну суму заробiтної плати з розшифровкою за видами виплат; розмiри i пiдстави відрахувань та утримань iз заробiтної плати, а також суму заробiтної плати, що належить до виплати.
Водночас у ст. 116 КЗпП зазначено, що про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Окрім цього, у Конвенції про захист заробітної плати, яку ухвалила Міжнародна організація праці, зазначено, що якщо є потреба, то має бути вжито ефективних заходів, щоб у зручний і легко зрозумілий спосіб інформувати працівників про умови нарахування належної їм заробітної плати до того, як вони стануть на роботу, і щоразу, коли ці умови змінюватимуться.
Звертаємо увагу роботодавців, що звернення з питань заробітної плати є підставою для проведення позапланової перевірки.