Щодо заходів, спрямованих на запобігання виникнення нещасних випадків під час експлуатації кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем

24 грудня 2020

У зв’язку з загостренням ситуації з госпіталізацією хворих з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та підвищеною потребою у використанні кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем, питання їх безпечної експлуатації постійно знаходиться у фокусі уваги інспекторів Держпраці.

З 6 листопада інспекторами розпочато проведення широкої інформаційно-роз’яснювальної роботи в закладах тимчасового розміщення пацієнтів, мобільних госпіталях, у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком та з підозрою на інфікування COVID-19.

Службою з питань праці було розроблено «Методичні рекомендації щодо безпечної експлуатації кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем» і пам’ятку для працівників закладів охорони здоров’я, які було розповсюджено по всіх закладах охорони здоров’я, що використовують кисень.

В першу чергу превентивною роботою були охоплені заклади охорони здоров’я, що мають потребу у використанні великої кількості кисню для медичних потреб, а відповідно мають найвищий ризик виникнення аварійних ситуацій та загрозу для персоналу чи пацієнтів.

Загалом за період з 6-го листопада по 26-е листопада 2020 року інспекторами Держпраці проведено понад 400 інформаційно-роз’яснювальних заходів щодо безпечного використання кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем у більш ніж 400 закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком та з підозрою на інфікування COVID-19, у тому числі у 40 закладах тимчасового розміщення пацієнтів.

Крім того, згідно з дорученням Прем’єр-міністра від 26.11.2020 року № 48466/0/1-20 Держпраці спільно з департаментами охорони здоров’я облдержадміністрацій за узгодженими графіками станом на 24.12.2020 провели роботу щодо обстеження стану умов використання кисневих балонів та трубопроводів з киснем у 650 спеціалізованих закладах охорони здоров’я. Особлива увага приділяється питанню забезпеченню безпечних умов використання кисневих балонів та трубопроводів з киснем у закладах, в яких планується їх використання.

Робота, проведена протягом листопада – грудня, показала ряд проблемних питань, що є потенційною загрозою для працівників закладів охорони здоров’я та пацієнтів, зокрема:

відсутність у достатній кількості спеціально навченого персоналу, що обслуговує зазначене обладнання;
підключення, транспортування та експлуатація балонів здійснюється з порушеннями елементарних вимог безпеки;
керівництвом закладів охорони здоров’я не вжито усіх необхідних заходів безпеки щодо зниження ризиків виникнення нещасних випадків під час експлуатації балонів.
За результатами проведеної інспекторами роз’яснювальної роботи виявлені порушення були оперативно усунуті.

Кисень рятує життя хворих, проте неправильне поводження з ним, на жаль може його забрати, про що свідчать трагічні події в Туреччині, де кисень забрав життя дев’яти людей.

Держпраці наголошує, що превентивна робота є та надалі буде залишатись одним з ефективних інструментів, за допомогою якого потрібно постійно доносити до усіх небайдужих важливу інформацію з питань безпеки та здоров’я на роботі.