Фахівець Держпраці розповів специфіку використання сірчаної кислоти для потреб виробництва

25 квітня 2016

11 квітня 2016 року, у ПрАТ «Компанія Ензим» головними державними інспекторами ГУ Держпраці у Львівській області  Я. Файчаком та Є. Морозом проведено семінар на тему: Закон України «Про охорону праці» та зміни в законодавстві, що стосуються охорони праці.

Фахівці розповіли про новий превентивний напрямок діяльності Головного управління Держпраці у Львівській області з питань охорони праці та промислової безпеки. Роз’яснили  основні вимоги законодавчих та нормативно-правових актів з даних питань, проаналізував основні заходи, щодо  дотримання  безпечних  умов  праці. Особливу увагу зосередили на виконання робіт з експлуатації та обслуговування  аміачних холодильних установок та складу кислот,  їх  утримання  у  безпечному  технічному  стані.

Ярославом Файчаком на реальних прикладах обговорено причини  та  обставини  нещасних  випадків, які виникали у даній галузі. Детальний аналіз проведено найбільш великої аварії в Україні, пов’язаної з викидом  аміаку.

Нагадаємо, що техногенна аварія у Горлівці, в результаті якої в повітря потрапило 600 кг аміаку, сталася 6 серпня 2013 року на заводі ПАТ «Концерн Стирол». Під час проведення ремонтних робіт стався викид аміаку в повітря. Аварійно-рятувальна служба концерну протягом 20 хвилин ліквідувала поломку, яка стала причиною викиду. За результатами аварії, зі 100 чоловік, які на момент аварії перебували в цеху, 6 осіб загинуло, 25 – госпіталізовано. Аварія стала наймасштабнішою на підприємствах хімічної промисловості за роки незалежності України.

В ході зустрічі також роз’яснено специфіку використання сірчаної кислоти для потреб виробництва. Адже відпрацьована сірчана кислота – пожежо- і вибухобезпечна та токсична. По мірі дії на організм відноситься до речовин 2-го класу небезпеки. Фахівець попередив, що у випадку отруєння парами сірчаної кислоти виникає роздратування і опік очей, слизових оболонок носо-глотки, гортані, носові кровотечі, біль в горлі, охриплість голосу із-за спазму голосової щілини, розвивається набряк голосових зв’язок, гортані, легенів, що викликає різке утруднення дихання.

Також обговорено основні вимоги безпеки при  виконанні  робіт  на  висоті, на необхідності використання засобів  колективного та індивідуального  захисту,  на необхідності проведення  навчань, інструктажів  та  перевірки  знань з питань охорони  праці.                                             

Євген Мороз, у свою чергу, проаналізував  заходи щодо  дотримання  безпечних  умов  праці, які проводяться на підприємстві під час виконання робіт з експлуатації та обслуговування  електроустановок,   їх  утримання  у  безпечному  технічному  стані.

Начальник служби охорони праці ПрАТ «Компанія Ензим» Яворський О. П. повідомив, що АХУ компресорного цеху  підприємства працює  у автоматичному режимі. Підприємство обладнане системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі її виникнення (акт прийняття в експлуатацію 18.08.2011р.). Нещасних випадків на виробництві, пожеж та категорійних аварій не зареєстровано.

Інформаційно

5 червня 1971 р. у м. Флор Аль (штат Арканзас, США). Аварія, в результаті якої, відбулося, мабуть,  найбільше розлиття аміаку в історії. Розрив трубопроводу призвів до викиду близько 600 т аміаку. Жертв не було. Аміак потрапив у річку, що призвело до загибелі риби.

13 липня 1973 Потчефструм (ПАР). Ця аварія сталася на заводі з випуску добрив. Причиною аварії став відрив торцевої кришки резервуара, що містив 50 т аміаку. Осколок торцевої частини діаметром 2,9 м (25% маси торцевої частини) відлетів на 40 м. Розмір витоку склав 38 т аміаку, що зберігався при температурі близько 15 ° С. У результаті аварії загинуло 18 людей, шестеро з них перебували за межами підприємства. У радіусі до 50 м від місця аварії, загинули 7 осіб; в радіусі 50 . 100 м загинули 5 осіб; на відстані 100 – 150 м загинула 1 людина; на відстані 150 – 200 м померло 5 осіб.  Було відзначено 65 випадків несмертельних отруєнь.                                         

6 травня 1976 р. у м. Хьюстон (штат Техас, США). У даній аварії автоцистерна з аміаком, що рухалася по гірському шосе, в результаті дорожньої пригоди з’їхала з полотна дороги і, пролетівши 10 м, впала на проїжджу частину. Стався миттєвий викид 19 т аміаку, загинуло 6 чоловік, постраждало більше 100 осіб. У початковий період аварії утворилася хмара аміачно-повітряної суміші  яка була важча навколишнього повітря.