ГУ Держпраці закликає бути обережними при експлуатації газовикористовуючого обладнання

16 жовтня 2018

13 жовтня  в одній із квартир по вул. Тернопільській, 2а у м. Львові  були виявлені тіла двох 30  річних чоловіків, які загинули від отруєння чадним газом.

Ця невтішна  статистика повторюється з кожним роком. У 2017 році на Львівщині від отруєння чадним газом загинуло 13 людей.

В осінній період і упродовж опалювального сезону різко зростає ймовірність отруєнь чадними газом через легковажність та грубе нехтування вимог Правил безпеки систем газопостачання.

Тільки за першу половину жовтня  2018 року сталось 5 випадків, пов’язаних з отруєнням чадним газом.  06.10.2018р. в м. Бориславі чадним газом отруїлись дві жінки та п’ятирічна дитина, які були госпіталізовані в Дрогобицьку центральну району лікарню. 07.10.2018р. на вул. Гушалевича, 8а у м. Львові чадним газом отруїлись 42 річна мешканка Білорусі та 59  річна мешканка Одеської області.10.10.2018р. на вул. Микльоша у м. Львові отруїлись чадним газом три людини, жінка та двоє неповнолітніх дітей 8-ми та 14 років, яких доставили в медичний заклад м. Львова. 15.10.2018р. через отруєння чадним газом (10% карбоксигемоглобіна в крові) в обласну клінічну лікарню м. Львова була госпіталізована 21  річна мешканка с. Оброшино Пустомитівського району.

Своїм наказом Міністерство палива та енергетики відмінило дію Положення про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків,   громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення, яке було затверджене наказом ДАХК «Укргаз» за № 35 від 30.07.97р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України за N 451/2255 від 02.10.97 р., але вимогами діючих Правил безпеки систем газопостачання визначено, що власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України та відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.

Таким рішенням Міністерство палива та енергетики практично зняло обов’язок з забезпечення планового – технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків та квартир з газорозподільних підприємств, найбільшим з яких на  Львівщині є  ПАТ «Львівгаз».

Отже, саме власник житлового помешкання повинен подбати про безпеку газокористування, шляхом обов’язкового заключення відповідної угоди з спеціалізованим газорозподільним підприємством на виконання робіт з технічного обслуговування внутрішьобудинкових систем газопостачання, у якій будуть вказані конкретні об’єми та терміни виконання робіт, згідно вимог Правил безпеки систем газопостачання. 

Тому Головне управління Держпраці у Львівській області звертається до мешканців газифікованих приватних та багатоквартирних будинків та  закликає до уважності і обережності при експлуатації газовикористовуючого обладнання та нагадує:

Природний газ (метан) – вибухонебезпечний.

Природний газ (метан) вибухонебезпечний при його концентрації від 5 до 15% від об’єму приміщення.

Можливі витоки газу всередині приміщень: різьбові та зварні з’єднання на газопроводах,  місця під’єднань їх до газового обладнання. Окрім цього, газ може самовільно витікати при неконтрольованому користуванні газовими приладами.

Основною ознакою протікання газу є різкий запах одоранту, вкрапленого в нього. Газ може витікати з шиплячим звуком.

Відчувши запах газу у приміщенні, у жодному разі НЕ МОЖНА:

– вмикати електроосвітлення;

– користуватися телефоном та електроприладами.

Як діяти? Необхідно негайно: перекрити газові крани, відкрити вікна та покинути приміщення. Після чого обов’язково зателефонувати та повідомити про витік газу аварійну газову службу за телефоном 104.

Чадний газ – тихий убивця

Ризики! Звертаємо увагу, що в разі:

самовільного перепланування приміщення;

відсутності провітрювачів у пластикових вікнах;

несправностях (засміченості чи відсутності тяги) у димових та вентиляційних каналах;

встановлення механічних витяжок у приміщеннях, де є газові прилади з відведенням димових газів у димохід;

є велика небезпека того, що природний газ не згоряє повністю, а в приміщенні утворюється та накопичується чадний газ (СО), який діє на організм людини отруйно.

Симптомами отруєння чадним газом є погіршення світлової та кольорової чутливості зору, сльозотеча, сухий кашель, біль у грудині, почервоніння шкіри, прискорене серцебиття, сонливість, погіршення слуху, тощо. При вищих концентраціях чадного газу відчуватиметься сильний головний біль, слабкість, запаморочення, нудота, порушення дихання, судоми, втрата свідомості.

Перша допомога!  При отруєнні чадним газом необхідно вивести або винести постраждалого на свіже повітря та терміново звернутися за кваліфікованою медичною допомогою за телефоном 103. Після чого послабити одяг, щоб полегшити дихання, піднести до носа тампон, змочений нашатирним спиртом, напоїти міцною кавою чи чаєм.

Для запобігання самовільного витоку газу та отруєння чадним газом необхідно:

– встановити у приміщенні сигналізатор довибухових концентрацій природного газу та виявлення мікроконцентрацій чадного газу (СО);

– забезпечити регулярні перевірки стану газових приладів  спеціалізованою сервісною службою;

– забезпечити регулярні (не рідше одного разу на рік) перевірки стану димових та вентиляційних каналів спеціалізованою організацією;

– при  наявності у газифікованому приміщенні газового обладнання з відводом димових газів у димохід (двохфункційний газовий котел, газовий проточний водонагрівач) огляд та прочистку димових та вентиляційних каналів слід проводити 2 рази на рік;

– регулярно слідкувати за станом оголовків димових та вентиляційних каналів у зимовий період, з метою запобігання їх обмерзанню та руйнуванню;

– не залишати без нагляду газові прилади під час їх використання, зокрема газові плити, кухонні вогнища та кахельні газові печі;

– не встановлювати механічні витяжки у приміщеннях, де є газові прилади з відведенням димових газів у димохід.