Як не перетворити користування природнім газом у побуті з комфорту на  небезпеку

24 червня 2020

Ігор Проць – начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Львівській області:      

Останніми роками, як в Україні у цілому, так і на Львівщині зокрема, різко зросла кількість нещасних випадків внаслідок аварій пов’язаних з газом у побуті. Останній такий випадок трапився 21 червня 2020 року у м. Києві на Позняках, у будинку на вул. Крушельницької, 1/5. Внаслідок ймовірного вибуху газоповітряної суміші у одній з квартир відбувся обвал будівельної конструкції 10-ти поверхового житлового будинку, що привело до загибелі 5-ти мешканців цього будинку. 

Практично щодня ми з Вами користуємося газовими приладами. Одні ми використовуємо для приготування їжі, інші – для нагріву води чи опалення приміщень. Ми вже так звикли до комфорту при користуванні побутовим газом у наших домівках, що вважаємо його абсолютно безпечним. 

Однак, це далеко не так. Громадяни не завжди пам’ятають про те, що будь – яке технологічне чи побутове обладнання та мережі також мають свій розрахунковий ресурс експлуатації і потребують систематичного догляду та технічного обслуговування.    

Окрім цього, мешканці газифікованих помешкань не завжди знають та можуть розрізнити призначення димових та вентиляційних каналів (ДВК) у свої квартирі, у зв’язку з чим часто допускають грубі порушення вимог безпеки.     

Звертаємо увагу, що як одні, так і інші призначені для експлуатації окремо для кожної квартири. На горищі багатоквартирних будинків ці канали мають бути пронумеровані  і обов’язково  оштукатурені, а вище даху (оголовки) справними , тобто без руйнувань та пошкоджень. 

Зробивши несанкціоноване підключення до ДВК квартири розташованої поверхом вище або нижче ви тим самим наражаєте своїх сусідів на смертельну небезпеку отруєння чадним газом.    

Щодо вибуховості природного газу, то необхідно вкотре зазначити, що основним компонентом  природного газу (до 98%) є найпростіший вуглеводень газ – метан (СН4), який при концентраціях від 5 до 15%, по відношення до об’єму приміщення, і при наявності джерела відкритого вогню чи іскри вибухає.  

Тому, з метою уникнення та запобігання розгерметизації газових мереж після виконання монтажу, випробувальних,  пускналагоджувальних та планових чи позапланових (аварійних) робіт з технічного обслуговування газового обладнання та газових мереж, власникам газифікованих помешкань категорично заборонено будь-які самостійні втручання у роботу складових системи газопостачання.     

Слід зазначити, що тривалий час вимоги щодо порядку та періодичності проведення планового технічного обслуговування систем газопостачання в Україні стосувалися лише спеціалізованих підприємств газового господарства. Однак, 07.07.2015 року набрали чинності нові  Правилами безпеки систем газопостачання, якими чітко регламентовано правові відносини щодо користування у побуті газовими приладами, газопроводами, димовими та вентиляційними каналами.      

Зокрема, зазначеними Правилами встановлено, що відповідальність за безпечне утримання систем газопостачання, димових та вентиляційних каналів покладено на власників газифікованих помешкань. З цього часу, для  проведення  технічного обслуговування газового обладнання та газових мереж власники зобов’язані заключити договори з спеціалізованими підприємствами, у яких наявні відповідні дозвільні документи на вказаний вид діяльності.

Також слід відзначити, що у багатоквартирних житлових будинках власників окремих квартир не завжди можна вважати власниками окремих систем газопостачання. Системи газопостачання багатоквартирних будинків, як правило, спроектовані так, що газ по так званих «газових стояках» подається у квартири з приміщення кухонь квартир перших поверхів на поверхи вище розташованих квартир. Тому, розглядати систему газопостачання окремої квартири з власником квартири, як окремою юридичною особою, при укладанні договору на технічне обслуговування вважається недоцільним. Після виконання робіт з технічного обслуговування систему газопостачання будинку слід випробувати на герметичність у цілому.

Відтак, такі угоди слід укладати з однієї сторони між комунальними підприємствами, на балансах яких знаходяться будинки (КП, ЖЕО, ЖЕК),  або ж об’єднаннями співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ), та суб’єктами господарювання – спеціалізованими підприємствами у яких наявні  діючі дозвільні документи на виконання вищевказаних робіт. 

Отже,  з метою уникнення та запобігання аварій пов’язаних з газом у побуті, вкотре закликаємо мешканців газифікованих помешкань не робити самовільних втручань у роботу газового обладнання, газових мереж та ДВК і не чекати на те, що хтось, колись прийде і щось зробить за Вас, аби убезпечити Вас від біди.      

Навіть за відсутності ознак порушень у роботі газового обладнання, димових та вентиляційних каналів необхідно терміново звертатись до спеціалізованих підприємств щодо заключення договорів на технічне обслуговування та контролювати вчасність та якість виконання ними передбачених робіт. У іншому випадку ніхто крім Вас особисто не вбереже Вас від можливої трагедії внаслідок вибуху газу або отруєння чадним газом.  

Принагідно нагадуємо основні вимоги щодо безпечного користування газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами: 

Cуворо заборонено:

  • самовільно переплановувати газифіковані помешкання, змінюючи їх нормативні об’єми;
  • самовільно переміщувати, встановлювати додаткові газові прилади та приєднувати їх до газової мережі за допомогою трійників та гумовотканинних рукавів (шлангів);
  • самовільно втручатися у конструкцію димових та вентиляційних каналів всередині газифікованих помешкань;
  • встановлювати та експлуатувати механічні витяжки у приміщеннях газифікованих кухонь та санвузлів де встановлені газові прилади з відводом димових газів у димохід (газові котли та колонки);
  • встановлювати у газифікованих приміщеннях металопластикові вікна без провітрювачів та міжкімнатні двері без решіток або зазорів;
  • користуватися для опалення приміщень газовими приладами призначеними для приготування їжі.

Зверніть увагу:

– витік природнього газу відбувається у місцях зварних, різьбових з’єднаннях газопроводів (приладів), який можна визначити по характерному шиплячому звуку, запаху одоранту та побутового сигналізатором загазованості;

– чадний газ (монооксид вуглецю) утворюється у газифікованому приміщенні внаслідок неповного згоряння газу по причині незабезпечення систематичного подавання  до нього нормованої кількості повітря;

– утворення чадного можна виявити по кольору полум’я, яке з синього змінює свій колір на жовтий, або за допомогою сигналізатора загазованості по виявленні мікроконцентрацій чадного газ.

Власники (орендодавеці) газифікованих помешкань зобов’язані:

  • забезпечити безпечне утримання системи газопостачання, (газопроводів, газового обладнання, димових і вентиляційних каналів);
  • заключити угоди на технічне обслуговування газопроводів, газовикористовуючого обладнання, димових та вентиляційних каналів з спеціалізованими підприємствами, за наявності у таких Дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки;

За недотримання цих Правил  власник (орендодавець) несе персональну відповідальність, в тому числі і кримінальну.