НАДІЙНА БЕЗПЕКА- «БЕРЕЖЕНОГО-БОГ БЕРЕЖЕ!»

30 листопада 2015

Львівська область входить до п’ятірки найпривабливіших туристично-рекреаційних регіонів для відпочинку та оздоровлення . Природні багатства Карпатського регіону завжди вважалися гордістю нашого краю.

Кліматичні умови Карпат є сприятливими для організації зимових відпочику на гірськолижних курортах Львівщини – с. Славське, с. Тисовець, с. Орявчик, с. Волосянка. Розвивається туристична інфраструктура гірськолижних курортів Львівщини.

З кожним роком кількість прихильників гірськолижного відпочинку зростає. Туристи та любителі активного відпочинку вирушають у мальовничі Карпати до неповторних карпатських краєвидів, гірських вершин, джерельної води та чистого повітря.

Кожен відпочиваючий, який відвідує наші Львівські гірськолижні курорти повинен бути впевнений, що тут він є у повній безпеці і повернеться додому здоровим , неушкодженим, відпочившим і отримавши задоволення.

Однак, ми не можемо бути впенені у цілковитій безпеці як відпочиваючих так і працюючих на гірськолижних курортах при обслуговуванні гірськолижних схилів з багатьох причин.

Тому у державі приділяється належна увага цим питанням, зокрема у 2012 р. були введені в дію « Правила безпеки з улаштування, безпечної експлуатації та утримання гірськолижних трас».

Відділом нагляду у агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Головного управління Держпраці у Львівській області здійснюється нагляд за станом охорони праці та промислової безпеки на об’єктах гірськолижної інфраструктури в межах компетенції.

Перед початком гірськолижного сезону відділом плануються превентивні заходи та здійснюється моніторінг стану готовності суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність в сфері гірськолижного відпочинку, це: готелі, бази відпочинку, гірськи схили , бугельні підйомники. Особлива увага звертається на: проведення навчання і перевірки знань посадових осіб та працівників з питань охорони праці, проведення спеціального навчання працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки, своєчасне проведення інструктажів з охорони праці, навність інструкцій та інших нормативно-правових актів з охорони праці, що встановлюють правила виконання робіт, поведінки працівників на робочих місцях та правила поведінки на гірських схилах, організацію і проведення охоронних робіт, стан і безпечну експлуатація будівель та споруд готелів, садиб, баз відпочинку, автостоянок, наявність і безпечна експлуатація машин для вирівнювання та ущільнення снігових схилів (ратраків), дотримання вимог безпеки при експлуатації електроустановок та проведенні ремонтних робіт, дотримання вимог безпеки при експлуатації бугельних підйомників, снігових пушок, дотримання вимог безпеки при підготовці та організації св`яткувань новорічних і різдв`яних св.`ят (облаштування ялинок, гірлянд, світлової реклами, проведення феєрверків та салютів, світлових і піротехнічних шоу).

Під час проведення Головним управлінням Держпраці у Львівській області превентивних заходів, перевірок гірськолижних курортів Львівшини   звертається увага власників на наявність системи класифікації гірськолижних трас, наявність проектів на улаштування гірськолижних трас, договорів з аварійно-рятувальними службами, інформаційних щитів, знаків безпеки та огороджень, навності паспортів на кожну упорядковану гірськолижну трасу, що використовується для спортивного та відпочинкового катання .

Результати проведених заходів показали, що технічні стандарти облаштування схилів на гірськолижних курортах Львівщини,   ще далекі від сучасних вимог Правил.

Катання на лижах, сноубордах є надзвичайно популярним, однак не стало від цього менш безпечним. Висока швидкість, недостатній досвід та навички катання по схилу, нехтування правилами та засобами безпеки , призводять до нещасних випадків на гірськолижних трасах.

Нові дослідження показали, що більше половини туристів, які отримали травми на гірськолижних курортах, каталися на дуже високій швидкості. Більше чверті 27,5% лижників, постраждалих при катанні, витратили дорогоцінний час відпустки на лікарню. Ще 20,3% довелося скоротити поїздку і повернутися додому раніше запланованого терміну, 51% з числа травмованих туристів зізналися, що їхали дуже швидко або не мали достатнього досвіду. Наступною за значимістю причиною пригод на трасах стали зіткнення з іншими гірськолижниками або сноубордистами 17%, ще 17% постраждалих звинуватили у своїй травмі “погану трасу”.

За попередній сезон на українських гірськолижних курортах загинуло 10 людей і 604 отримали травми різного ступеня важкості в т.ч. 82 дитини, це офіційна статистика, а скільки ще замовчується…

Мабуть можна дати пораду відпочиваючим: перед тим, як обрати місце відпочинку, необхідно впевнитись про рівень безпеки гірськолижного курорту.

Головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС

Головного управління Держпраці у Львівській області

Братюк Аліна Іванівна