Парламент прийняв за основу законопроект щодо посилення захисту прав працівників

22 вересня 2021

ПАРЛАМЕНТ ПРИЙНЯВ ЗА ОСНОВУ ЗАКОНОПРОЕКТ ЩОДО ПОСИЛЕННЯ ЗАХИСТУ ПРАВ ПРАЦІВНИКІВ

Верховна Рада України прийняла за основу урядовий законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників”. За відповідне рішення у вівторок, 21 вересня, проголосувало 296 народних депутатів.

«Законопроект спрямований на посилення захисту працівників та налагодження конструктивного соціального діалогу для збереження трудового потенціалу країни. Крім того, ухвалення такого законопроекту передбачено Угодою про асоціацію з Європейським Союзом», – зазначила заступниця Міністра економіки України Світлана Глущенко.

Так, ухвалення цього законопроекту дозволить реалізувати домовленості передбаченні статтею 420 Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а також імплементувати окремі положення актів законодавства ЄС та Міжнародної організації праці.

Серед основних нововведень, які пропонується передбачити законопроектом:

обов’язкове повідомлення роботодавцями профспілок про заплановане масове вивільнення та подання необхідної інформації для розроблення заходів щодо зменшення масштабів звільнення на підприємстві;

уточнення критерію масового вивільнення працівників;

право всіх працівників на укладення колективних договорів, у тому числі тих, що працюють у роботодавців – фізичних осіб;

можливість поширення норм галузевої угоди на всіх роботодавців відповідної галузі;

коригування строку дії умов колективного договору у разі зміни власника юридичної особи, її відокремленого структурного підрозділу;

інформування працівників про умови колективного договору не лише до початку їхньої роботи, а також, якщо договір укладено пізніше та коли до нього вносяться зміни.

Крім цього, у чинне законодавство включаються норми щодо недопущення дискримінації в оголошеннях з працевлаштування, а також надання права особам, що зазнали дискримінації звернутися до суду із заявою про відновлення порушених прав, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Також забороняється необгрунтована відмова у прийнятті на роботу, тобто відмова без будь-яких мотивів або з підстав, що не стосуються кваліфікації чи професійних якостей працівника, або з підстав, не передбачених законом.