У Філії «Львівський молочний комбінат» ПП «КФ Прометей» відбувся семінар

08 квітня 2016

04.04.2016р. у Філії «Львівський молочний комбінат» ПП «КФ Прометей»  (м. Львів,  вул. Б. Хмельницького, 302) відбувся семінар на тему:

Закон України «Про охорону праці» та  зміни  в  законодавстві, що стосуються охорони праці.

Cемінар проведено головним державним інспектором  відділу  нагляду на  виробництві і на об’єктах  підвищеної небезпеки Управління нагляду в промисловості  і на об’єктах підвищеної небезпеки  ГУ Держпраці у Львівській області  Файчаком  Я.Я. який довів до відома присутніх інформацію про те,  що на даний час Головне управління Держпраці у Львівській області спрямовує свою діяльність на проведення превентивних заходів  з питань охорони праці та промислової безпеки направлену на зменшення травматизму на під наглядових підприємствах та основні вимоги ЗУ  «Про охорону праці»,  постанови ВР № 2695-XII від 14.10.92, постанови КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 про Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів, ЗУ «Про об’єкти підвищеної небезпеки» ПВР від 18.01.20001р № 2245–ІІІ, проаналізував  заходи, щодо  дотримання  безпечних  умов  праці, які проводяться на підприємстві під час виконання робіт з експлуатації та обслуговування  аміачних холодильних установок  та  їх  утримання  у  безпечному  технічному  стані, зосередив  увагу  присутніх на  безпечному  виконанні  робіт  на  висоті, використанню засобів  колективного  та  індивідуального  захисту,  акцентував  увагу  на  проведенні  навчання, інструктажів  та  перевірки  знань з  охорони  праці, детально обговорив причини  та  обставини  нещасних  випадків в галузі , надав консультацію щодо організації функціонування системи управління охороною праці на підприємстві.

Також Ярослав Файчак зазначив, що бурхливий розвиток хімії як науки відзначається насамперед створенням могутньої промисловості, ростом асортименту хімічних речовин, які використовуються у промисловості, сільському господарстві і побуті. Речовини токсичні і шкідливі для здоров’я людини називають сильнодіючими отруйними речовинами (СДОР). Деякі види цих речовин є у великих кількостях на підприємствах, які їх виготовляють або використовують. У випадку аварії вони можуть бути розлиті або викинуті в атмосферу. Це може призвести до отруєння людей не тільки на цьому об’єкті, але і за його межами, в найближчих населених пунктах. Однією  з найбільш поширених СДОР є  аміак. Аміак (NH3) — безбарвний газ із характерним різким запахом (запах “нашатирного спирту”). Маса 1л аміаку за нормальних умов становить 0,77г. Легший за повітря. При охолодженні до -33,4°С аміак під звичайним тиском перетворюється в прозору рідину, що твердіє при -77,8°С. Смертельна концентрація при 30-хвилинній експозиції — 7 мг/л. Гранично допустима концентрація в повітрі — 0,02 мг/л. Аміак дуже добре розчиняється у воді. Розчин аміаку у воді називають “нашатирним спиртом”. Звичайний медичний нашатирний спирт містить 10% аміаку. Аміак при невисокому тиску (0,7-0,8 МПа) перетворюється в рідину. Оскільки при випаровуванні рідкого аміаку поглинається велика кількість тепла (1,37 кДж/год), то рідкий аміак застосовують у холодильних установках. Аміак також використовується для виготовлення азотної кислоти і азотовмісних речовин. Це азотні добрива: сульфат амонію (NH.SO ), нітрат амонію (NH(N03). Крім того, нітрат алюмінію утворює вибухові суміші з горючими речовинами (амонами), які застосовують для підривних робіт. У природі є продуктом гниття органіки. Дегазація проводиться водою.

Аміак належить до групи помірних холодоагентів і широко застосовується у харчовій промисловості, так як його перевагами над іншими холодоагентами є низька вартість і високі теплофізичні показники.

Недоліками аміаку є токсичність, вибухонебезпека. Аміак також є агресивним до деталей з міді та її сплавів.

Виникнення та подальший розвиток аварійної ситуації під час роботи холодильної установки можуть бути наслідком ослаблення уваги оператора-машиніста до виконання своїх обов’язків (людський чинник), а також випадкові чинники, пов’язані із надійністю роботи приладів захисної автоматики, наявністю термомеханічних, корозійних пошкоджень у трубопроводах, корпусах обладнання, випадковим припиненням електропостачання окремих елементів установки — водяних насосів, вентиляторів градирень, приладів захисної автоматики — чи їх поломкою.

Дія аміаку на людей у високих концентраціях викликає корчі. Смерть наступає через декілька годин або діб після отруєння від набряку легенів і гортані. При попаданні на шкіру може викликати опіки різного ступеня. В повітрі визначається приладом УГ-2 та ін. Для захист від аміаку використовують  фільтруючі промислові протигази марок “К” і”Ш”. При дуже високих концентраціях — ізолюючі протигази і захисний одяг.
Результатами контакту з аміачними сполуками є хімічні опіки. Проявом наслідків отруєння стають системні харчові розлади ШКТ. При гострій формі інтоксикації можливий розвиток серцевої недостатності з настанням смерті. Людина, що піддалася токсичного впливу аміаку, потребує екстренної медичної допомоги. Незалежно від того, де сталося отруєння, перше, що потрібно буде зробити-це ізолювати потерпілого від джерела ураження. Отруєння аміаком при будь-якого ступеня тяжкості вимагає амбулаторного лікування. Тому після надання першої допомоги хворого краще госпіталізувати, де його якісно продіагностують і призначать відповідний курс терапії

Головний інженер  Філії «Львівський  молочний  комбінат» ПП «КФ Прометей» Шаюк М.В. повідомив, що на підприємстві запроваджено План заходів для безаварійного та безпечного функціонування підприємства в період 2015-2016 р.р. Крім того, підприємством дотримано виконання вимог законодавства України про охорону праці, зокрема в частині навчання та перевірку знань працівників, забезпечення нормативно-правовими актами з питань промислової безпеки та охорони праці, інструктивними матеріалами; здійснюється контроль за наявністю медичних оглядів працівників; графіків планово-попереджуючих ремонтів та обслуговування устаткування, забезпеченням засобами індивідуального захисту, спецодягом та миючими речовинами відповідно до чинних норм, а також повідомив, що праця неповнолітніх на підприємстві не використовується, нещасних випадків, пожеж і категорійних аварій  у  Філії «Львівський  молочний  комбінат» ПП «КФ Прометей» не зареєстровано. 

Головний державний інспектор Файчак Я.Я.