Свіже повітря і чистий вентиляційний канал вбережуть від отруєння чадним газом

21 жовтня 2021

Численні випадки отруєння чадним газом свідчать про те, що багато людей не знають простих правил користування газовими приладами, а тому, намагаючись зберегти тепло у приміщенні, герметично закривають вікна та двері, вмикають опалення та електричні вентилятори – і самі себе отруюють. Адже цього року по місту вже зафіксували 42 випадки отруєння чадним газом, внаслідок яких постраждали 99 людей, з них 32 дітей. На жаль, 5 людей загинули.

Причиною усіх отруєнь було недотримання мешканцями правил користування газовими приладами, порушення тяги через герметичні вікна та електровитяжки. На цьому наголосив керівник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ЛМР Віктор Іваніцький.

«Ситуація критична. Лише за цей рік у нас трапилось вже 42 випадки отруєння чадним газом, потерпіло 99 осіб, із них 32 дітей. На жаль, є трагічні випадки – 5 осіб загинули. Якщо порівнювати з минулим роком, то ситуація негативно стабільна – цього року 42 випадки і 5 смертей, минулого року – 41 випадок і 4 смерті. Причини отруєнь – все ті ж самі: недостатня тяга і порушення споживачем техніки користування газовими приладами. Якщо людина не хоче потурбуватись про себе, то ніхто за неї цього не зробить», – зазначив Віктор Іваніцький.

Мешканці дуже часто самовільно втручаються в газову мережу: перевстановлюють газові прилади, переоблаштовують димовентиляційні канали, вмикають декілька приладів одночасно, а також герметично зачиняють вікні і двері під час опалення, і це призводить до біди. На цьому наголосив начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Львівській області Ігор Проць.
«Чадний газ утворюється тоді, коли у приміщенні бракує повітря. Мешканці замінюють двері і вікна на герметичні, і це зумовлює брак свіжого повітря, тому починає утворюватися чадний газ, який є отруйним для організму людини при дуже невеликих концентраціях – відбувається кисневе голодування і людина помирає.

На прикладі останнього отруєння у Львові на вул. Ярослава Мудрого, де загинули 2 людей, можна побачити, як це відбувається. Люди на газовій плитці готували буряк, було увімкнено 4 конфорки. Вода закипіла і перелилася, погасивши одну з конфорок, і природній газ почав виділятися у приміщення. На щастя, мешканці квартири поверхом вище почули запах газу і поінформували газову службу. Окрім того, що виділявся природній газ з конфорки плитки, ще була увімкнена газова колонка і ще працювала механічна витяжка над газовою плитою. Власне від цього отруїлись чоловік та жінка. Це елементарний приклад того, як не можна робити, щоб не отруїтись чадним газом», – розповів Ігор Проць.


Відтак, керівник львівського відділення АТ «Львівгаз» Павло Сербан акцентував на основних правилах безпечного користування газовими приладами. Зокрема, основною вимогою для уникнення біди є притік свіжого повітря у приміщення, де є прилади для опалення – через вікно, через двері і через вентиляційний канал, який має бути постійно прочищений, і в якому має бути відповідна тяга, щоб відпрацьовані гази виходили в атмосферу. Там, де встановлені прилади з димовідводом продуктів згоряння в комин – тобто газові котли чи колонки тощо – цей комин також має бути чистим. І в жодному разі в таких приміщеннях не може бути електричних вентиляторів. Якщо одне з таких правил недотримане, то у приміщенні починає утворюватися чадний газ і стається біда. Також для того, аби убезпечити себе, є газосигналізатор, що дає світлову і звукову сигналізацію, коли є витік природнього газу чи утворився чадний газ.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Газ вибухонебезпечний, і найменше порушення правил може призвести до трагедії з людськими жертвами – вибуху, пожежі, отруєння та руйнування. Під час усіх нещасних випадках, пов’язаних із використанням газу (вибух, пожежа, отруєння), слід зателефонувати в одну з міських служб: швидку допомогу — 103, пожежну — 101, газову — 104, поліцію — 102. Будь-яка з цих служб повідомить решту і вони прибудуть на місце події.

ПАМ’ЯТКА щодо 

 

ДЖЕРЕЛО

Фото: Олександр Мазуренко