Засідання Комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат: погашення заборгованості із заробітної плати – на постійному контролі

21 грудня 2017

На засіданні Комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат 18 грудня 2017 року за участі представників органів виконавчої влади, державних підприємств, соціальних партнерів обговорено стан виплати заробітної плати на підприємствах державної форми власності, в бюджетних організаціях, а також проблемні питання погашення заборгованості зі сплати ЄСВ та платежів до Пенсійного фонду України.

Міністр соціальної політики Андрій Рева, охарактеризувавши загальну ситуацію щодо заборгованості із заробітної плати на підприємствах та в організаціях, що належать до сфери управління центральних органів державної влади, акцентував на тому, що проблему погашення заборгованості не можуть вирішити лише перевірки контролюючих органів. Потрібні грамотні, ефективні управлінські рішення, що сприятимуть покращенню економічної діяльності підприємства, або, наприклад, про ліквідацію у зв’язку з недоцільністю подальшої діяльності.

Про стан заборгованості із заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях державної форми власності та результати інспекційної роботи Держпраці доповів Голова Держпраці Роман Чернега. Він надав розгорнуту статистичну інформацію в розрізі галузей економіки і регіонів та аналіз причин виникнення заборгованості.

За даними щотижневого моніторингу Держпраці, загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати станом на 11.12.2017 становила 2 млрд 151,7 млн гривень. Порівняно з даними Держпраці на початок року заборгованість зросла на 305,9 млн грн, або на 20,1 %.

У структурі боргу із заробітної плати найбільші суми припадають на економічні активні підприємства – 1 млрд 356 млн грн, або 63,0 % від загальної суми. Підприємства-банкрути заборгували працівникам 726,2 млн грн, або 33,8 %,  економічно неактивні підприємства – 69,5 млн грн, або 3,2 %.

За інформацією, що надійшла до Держпраці від центральних органів виконавчої влади, заборгованість із заробітної плати на підприємствах, що належать до сфери їх управління, на 11.12.2017 становила 957,1 млн грн, або 44,5 % від загальної заборгованості із заробітної плати в Україні. З початку поточного року заборгованість зросла на 355,3 млн грн, або на 59,0 %.

Найбільша заборгованість на підприємствах: ДК „Укроборонпром” – 311,0 млн грн; Міненерговугілля – 247,3 млн грн; Фонду держмайна – 116,9 млн грн; Укравтодору – 80,0 млн грн; Державного космічного агентства – 54,5 млн грн; Мінекономрозвитку – 34,1 млн грн;  Мінагрополітики – 31,4 млн грн; Мінрегіону – 25,2 млн грн; Міноборони – 13,6 млн грн; Мінінфраструктури – 9,2 млн грн; Держрезерву – 7,0 млн грн; Держгеокадастру – 6,7 млн грн; Держгеонадр – 5,9 млн гривень.

Суттєве зростання заборгованості протягом року зафіксовано на підприємствах: Мінерговугілля – на 191,7 млн грн, або на 344,8 %; Укравтодору – на 63,3 млн грн, або на 377,9 %; ДК „Укроборонпром” – на 53,3 млн грн, або на 20,7 %; Мінекономрозвитку – на 13,8 млн грн, або на 67,9 %; Мінагрополітики – на 13,0 млн грн, або на 70,3 %;  Державного космічного агентства – 5,4 млн грн, або на 10,9 %.

Втім, зменшилася заборгованість на підприємствах Держгеонадра (на 4,0 млн грн), Держгеокадастру (на 2,7 млн грн), Національної академії аграрних наук України (на 430,9 тис. грн), Держрибагентства (на 142,6 тис. грн).

Заборгованість із заробітної плати працівникам установ бюджетної сфери становила 25,5 млн гривень. Найбільшу заборгованість мають Івано-Франківська, Закарпатська, Черкаська, Тернопільська, Київська, Житомирська, Львівська та Чернігівська області.

Такий стан погашення заборгованості із заробітної плати, як зазначив Роман Чернега, свідчить про невиконання центральними органами виконавчої влади графіків погашення заборгованості із заробітної плати. План-графік погашення заборгованості із заробітної плати виконано тільки одним органом – Державним агентством електронного урядування.

Голова Держпраці поінформував Комісію про вжиті заходи за результатами інспектування. Загалом за вказаний період було перевірено                708 підприємств-боржників, які мали заборгованість у сумі 1 812,3 млн гривень. Складено та передано до суду 381 протокол про адміністративне правопорушення, винесено 83 постанови за невиконання вимог інспекторів праці, винесено 242 подання керівникам та власникам підприємств про притягнення до дисциплінарної відповідальності, матеріали 319 перевірок передано до правоохоронних органів. Винесено 936 постанов відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України про накладення штрафних санкцій у сумі 8,7 млн гривень. На вимоги інспекторів праці повністю чи частково погашено заборгованість із заробітної плати 173 тис. 252  працівникам на суму 950 млн. 187 тис. гривень.

Насамкінець свого виступу очільник Держпраці закликав керівників підприємств-боржників терміново погасити борги перед працівниками. «За кожним таким боргом, – додав він, – стоїть конкретна людина, її сім’я».

Заслухавши також інформацію відповідних тимчасових комісій, створених при центральних та місцевих органах виконавчої влади, Державної фіскальної служби, інших органів державної виконавчої влади, керівників підприємств-боржників, Комісія прийняла рішення визнати недостатньою роботу центральних органів виконавчої влади у розв’язанні питання погашення заборгованості із заробітної плати та сплати єдиного соціального внеску, розглянути питання доцільності перебування деяких керівників підприємств на посадах, забезпечити дотримання графіків погашення заборгованості, своєчасне інформування Держпраці про стан заборгованості із заробітної плати та інші рішення, що сприятимуть суттєвим позитивним змінам в даному питанні.