Детально про трудові гарантії та виплати для мобілізованих: як повинен діяти роботодавець

27 лютого 2018

Днями  у  КЗ ЛОР Львівський обласний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф  відбувся семінар. В межах превентивного заходу присутні обговорили питання мінімальної заробітної плати та особливостей застосування законодавства про працю.

 Серед іншого, йшлося також  і про  гарантії для мобілізованих працівників. 

Отже, головний державний інспектор ГУ Держпраці у Львівській області  Галина Меленюк розповіла, що на військову службу громадянин України може потрапити за призовом, зокрема під час мобілізації та за добровільною згодою (контрактом). Час проходження військової служби зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Бухгалтеру, який нараховує заробітну плату такому працівнику необхідно знати: гарантії, які надаються таким мобілізованим працівникам чинним законодавством, та які саме військовослужбовці їх мають; день початку та в подальшому день кінця військової служби, підтверджені документально.

Відповідно до вимог статті 119 КЗпП гарантії щодо відносин з роботодавцем мають: працівники, які були призвані на військову строкову службу; працівники, які призвані на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; працівники, які були призвані на військову службу під час мобілізації; працівники призвані на особливий період; працівники, яких прийняли на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби; працівники, які під час проходження військової служби отримали поранення та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон чи визнані безвісти відсутніми.

При відправленні працівника на військову службу підприємство повинно видати наказ про увільнення працівника від роботи на час мобілізації та збереження на цей час посади та середнього заробітку. Для видання  наказу необхідно отримати документ, який би підтверджував початок військової служби працівника. І ним не може бути повістка.

Про використання середнього заробітку при нарахуванні виплат мобілізованим працівникам вказує стаття 119 КЗпП. На сьогодні нарахування цієї виплати здійснюється за рахунок підприємства. Використання середньої для нарахування виплат працівникам проводиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою КМУ від 8 лютого 1995 р. № 100, який містить у пункті 1 переліку випадків його застосування пункт “залучення працівників до виконання військових обов’язків”. Для цієї ситуації при розрахунку середньомісячної заробітної плати використовується 2-х місячний календарний термін, який передує місяцю, в якому відбулася мобілізація .