Фахівці Держпраці надали роз’яснення експертам і посадовцям державних та приватних експертно-технічних центрів

04 вересня 2018

30 серпня фахівці Держпраці взяли участь у семінарі-навчанні на тему: «Роз’яснення Вимог до експертних організацій, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва», який проводився для експертів і посадовців державних та приватних експертно-технічних центрів.

Відкриваючи захід, заступник Голови Держпраці Ігор Шумелюк зазначив, що відсутність критеріїв оцінки суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з наданням експертних послуг у сфері охорони праці і промислової безпеки, щодо їх спроможності до фахового і неупередженого здійснення діяльності у зазначеній сфері потребувала певного нормативного забезпечення.

По-перше, затвердження вимог до експертних організацій є нормою законодавства. По-друге, якість експертизи стану охорони праці стала набувати ознак стійкого погіршення. Це відбулось через те, що на ринок експертних послуг почали виходити суб’єкти господарювання, які взагалі не мали відношення до технічної та експертної діяльності (надання консультаційних, поліграфічних послуг).

Також, відсутність зазначених критеріїв оцінки, не дозволяє визначити коло експертних організацій, результати діяльності яких будуть слугувати підставою для прийняття рішень щодо здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства з охорони праці та промислової безпеки.

Юрій Мар’єнко, заступник начальника відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг, звернув увагу, що для проведення експертиз у сфері охорони праці та безпеки промислового виробництва у суб’єктів господарювання на виробничих об’єктах необхідне забезпечення якісного та професійного рівня експертних організацій.

Відповідні вимоги затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 07.04.2018 №507 «Про затвердження Вимог до експертних організацій, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.05.2018 № 569/32021.

Зазначений нормативно-правовий акт визначає критерії, яким повинна відповідати експертна організація, що виконує експертизу стану охорони праці.

Одним з основних критеріїв є акредитація експертної організації, як інспекційного органу в якості можливої оцінки незалежною третьою стороною на відповідність встановленим вимогам.

Начальник управління юридичного забезпечення Ольга Кокоша акцентувала увагу на правових підставах впровадження Вимог до експертних організацій, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва.

Наказ «Про затвердження Вимог до експертних організацій, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва» опубліковано у бюлетені «Офіційний вісник України» від 05 червня 2018 року. Цей наказ набирає чинності з 05 грудня 2018 року.

Очікуваними результатами від впровадження Вимог є: визначення кола експертних організацій, які надають послуги з дослідження стану охорони праці; підвищення статусу експертної організації та наближення його до європейського рівня; запровадження певних елементів самоврегульованої діяльності (результати діяльності секторальних та міжсекторальних груп); проведення оцінки відповідності експертних організацій незалежною третьою стороною, визнаною європейськими партнерами.