Хто і яким чином (яким документом) має сповістити роботодавця про те, що працівник закінчив військову службу у зв’язку з частковою мобілізацією — сам працівник чи райвійськкомат, який його призвав за мобілізацією?

13 жовтня 2015

Відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII військовослужбовці, звільнені з військової служби в запас, зобов’язані в п’я­ти­денний термін прибути до військових комісаріатів для взяття їх на військовий облік.
Законодавством не визначено обов’язків громадян або військового комісаріату повідомляти роботодавця про звільнення військовослужбовця в запас. Але оскільки військовослужбовець-пра­цівник є суб’єктом трудових правовідносин, то обов’язок сповіщати роботодавця про закінчення військової служби має покладатися без­посередньо на цього працівника.
Військовослужбовці Збройних Сил України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, звільняються з військової служби на підставі пункту 4 Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 14 січня 2015 року № 15/2015, затвердженого Законом України від 15 січня 2015 року № 113-VІІІ, у визначені строки відповідно до наказів з особового складу, у т. ч. щодо осіб рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу. Зазначені особи звільняються без проведення обстежень військово-лікарськими комісіями.
Військовослужбовці, які внаслідок поранення або хвороби перебувають на лікуванні в закладах охорони здоров’я, звільнятимуться з військової служби після закінчення їх лікування, а військовослужбовці, які перебувають у полоні, — після їх повернення з полону.
З метою контролю за працівниками, які були призвані на військову службу під час мобілізації у березні 2014 року, треба звернутися до військових комісаріатів, у яких вони перебувають на військовому обліку, і налагодити взаємодію щодо обміну інформацією стосовно взяття на військовий облік таких осіб у зв’язку з їх звільненням із військової служби.