На шахтах «Великомостівська» та «Червоноградська» відбулися засідання комісій з питань охорони праці

28 лютого 2018

Днями відбулися засідання постійно-діючих комісій з питань охорони праці (ПДК) відокремлених підрозділів «Шахта «Великомостівська» та ВП «Червоноградська» державного підприємства «Львіввугілля».

 Засідання ПДК проводилося під головуванням директорів шахт за участю начальників відділів та служб, начальників дільниць, їх заступників та помічників, механіків, гірничих майстрів, бригадирів, ланкових дільниць шахти, лідерів профспілок, головних державних інспекторів ГУ Держпраці у Львівській області.

На шахті «Великомостівка» розглядалися питання важливості якісного контролю рудникової атмосфери, особливо в контексті події, що трапилась в Донецькій області 22 січня 2018 року, де 8 шахтарів отримали опіки різного ступеню.

Також головний енергетик шахти доповів про проведені огляди електрообладнання, проаналізував виявлені недоліки.

 Головний державний інспектор відділу нагляду у вугільній промисловості управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Львівській області Наталія Зла наголосила на тому, що ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не отримало дозвіл  на експлуатацію гірничошахтного устаткування та дозвіл на експлуатацію електрообладнання, призначеного для експлуатації у вибухонебезпечних зонах, відповідно  до  вимог  Порядку  видачі дозволів на виконання робіт  підвищеної небезпеки  та  на  експлуатацію  (застосування)  машин,  механізмів, устаткування   підвищеної  небезпеки,  затвердженого  постановою  Кабінету  Міністрів  України від 26 жовтня  2011  року  N 1107. За результатами проведених перевірок  вона проаналізувала характер виявлених порушень, серед яких: невідповідність фактичного ведення гірничих робіт технологічній проектній документації. Зокрема не в повній мірі виконуються спеціальні заходи з безпечного ведення гірничих робіт в небезпечних зонах, незадовільний стан шляхів пересування, рейкової колії, маневрових лебідок, не завжди приводяться робочі місця в безпечний стан до початку виконання робіт згідно виданого наряду. 

Разом з тим інспектор нагадала, що  електрообладнання в шахті, зокрема  кабелі  та  системи електропостачання,  в  процесі  експлуатації   мають   гарантувати електробезпеку працівників шахти, а також вибухо і пожежобезпеку, допускається експлуатувати електрообладнання тільки у разі справних засобів вибухозахисту, блокувань, заземлень, апаратів захисту, схем управління та при непошкоджених кабелях. Вона наголосила, що ізолювальні саморятівники завжди мають бути поруч з усіма підземними працівниками шахти на кожному робочому місці. Підземні працівники повинні вміти користуватись саморятівником, знати правила поведінки під час аварійних ситуацій, знати де є запасні виходи, місця розташування засобів протиаварійного захисту. Запропонувала вжити заходи щодо покращення стану охорони праці на шахті. Передусім, йдеться про покращення якості проведення інструктажів під час видачі нарядів, посилення відомчого контролю, заборону експлуатації несправного гірничошахтного обладнання, приведення шляхів пересування працівників в гірничих виробках у безпечний стан.

На шахті «Червоноградська» на початку засідання розглянули обставини та причини важкого нещасного випадку, який стався  13.02.2018 року з машиністом гірничих виймальних машин вуглевидобувної дільниці. Основна причина настання нещасного випадку:   невиконання вимог  « Інструкції з охорони праці для машиніста гірничих виїмкових машин».

У свою чергу головний державний інспектор відділу нагляду у вугільній промисловості  Олександр Арямін розповів присутнім про  заповнення декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки. Він зазначив, що процедура реєстрації Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки визначена Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Відповідно до частини сьомої статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» та пункту 31 розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014  № 523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» адміністративна послуга щодо реєстрації Декларації надається через центр надання адміністративних послуг. Декларація  у двох примірниках подається роботодавцем за формою згідно з додатком 8 Порядку особисто чи  надсилається рекомендованим листом з описом вкладення до центру надання адміністративних  послуг:  м. Львів. Суб’єкт господарювання до Декларації включає перелік робіт підвищеної небезпеки, що ним виконуються (додаток 6 Порядку), або перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що ним експлуатуються (додаток 7 Порядку). Також Олександр  Арямін  зазначив, що на шахті експлуатується лава №562 «біс», яка не здана в експлуатацію комісії за участю представника Держпраці, що є порушенням пункту 18 глави 1 розділу ІУ «Правил безпеки у вугільних шахтах»

   Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у Львівській області Наталія Климчук надала роз’яснення посадовим особам шахт «Великомостівська» та «Червоноградська» щодо основних аспектів з питань підвищення відповідальності за допущення порушень законодавства про працю.