Про заходи щодо запобігання вибухів газу та пилу йшлося під час ПДК з питань охорони праці на Шахті «Червоноградська»

18 листопада 2019

У четвер, 14 листопада, у ВП  «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» проведено чергове засідання постійно-діючої комісії з питань охорони праці. Відбулось воно під головуванням директора шахти Вадима Крася, за участі заступника начальника відділу нагляду у вугільній промисловості ГУ Держпраці у Львівській області Василя Марцинюка, інженерно-технічних працівників та робітників вугільного підприємства.

Під час доповіді Василь Марцинюк особливу увагу зосередив на окремих статтях Гірничого Закону України. Зокрема йшлося про вимоги статті 26 цього Закону.

Представник Головного управління наголосив, що технічні та організаційні заходи щодо запобігання аваріям і катастрофам здійснюються також і на стадії експлуатації гірничого підприємства. Відтак, на цій стадії слід забезпечити:

– запобігання вибухам газу та пилу;

– відвернення обвалення порід і завалів гірничих виробок;

– додержання вимог пожежної безпеки;

– запобігання затопленню гірничих виробок, виділенню та проникненню в них небезпечних і шкідливих субстанцій;

– відвернення руйнувань і катастроф на гірничорудниковому транспорті та організації його чіткої роботи;

– запобігання аваріям і катастрофам у вертикальних стволах і на підйомних комплексах.

«З метою запобігання вибухів газу та пилу на гірничих підприємствах та об’єктах, де має місце виділення вибухових та отруйних газів і пилу, встановлюється відповідний газовий, пиловий або пилогазовий режим, забезпечується аерогазовий контроль та  застосовуються спеціальні види захисту устаткування та технологічних процесів з дотриманням правил безпеки»,- зазначив Василь Марцинюк та зауважив, що на кожному вугільному підприємстві повинні бути розроблені паспорти буропідривних робіт, що відповідають конкретним гірничо-геологічним, газовим та іншим умовам, які  складаються на підставі трьох дослідних вибухів.

Також фахівець Держпраці розповів, що у паспортах повинні бути наведені:

  • схема розташування шпурів або зовнішніх зарядів, найменування вибухової речовини і засобу ініціювання; дані про спосіб заряджання, кількість шпурів, їх глибина і діаметр, маса і конструкція зарядів і патрона-боєвика, послідовність і кількість прийомів підривання зарядів, матеріал набійки та її довжина; схема монтажу підривної (електропідривної) мережі із зазначенням довжини (опору) уповільнень, схеми і час провітрювання вибою;
  • величина радіуса небезпечної зони;
  • зазначення місця укриття майстра-підривника і працівників на час проведення підривних робіт;
  • вказівка про розстановку постів охорони або оточення, розташування запобіжних пристроїв, попереджувальних знаків і знаків заборони, які відгороджують доступ у небезпечну зону і до місця вибуху.

Крім того, для шахт, небезпечних за газом та (або) пилом, у паспорті буропідривних робіт повинні бути зазначені кількість і схема розташування спеціальних засобів із запобігання вибухам газу (пилу) та режим підривних робіт.