Притік свіжого повітря і чистий вентиляційний канал — вбережуть від отруєння чадним газом

26 січня 2021

Численні випадки отруєння чадним газом свідчать про те, що багато людей іноді не розуміють його небезпеки, принципів його утворення, поширення і непоправної шкоди, яку він завдає здоров’ю людини. А також не знають простих правил користування газовими приладами, а тому, намагаючись зберегти тепло у приміщенні, герметично закривають вікна та двері, вмикають опалення — і самі себе отруюють. Про небезпеку отруєння чадним газом, основні причини і помилки, та як себе уберегти, говорили сьогодні в мерії під час брифінгу.

Цього року у Львові трапилось вже 11 випадків отруєння чадним газом, внаслідок яких постраждали 30 людей, з них 10 — діти. На жаль, 2 людей загинуло. Причиною усіх отруєнь було недотримання мешканцями правил користування газовими приладами. Про це розповів керівник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ЛМР Віктор Іваніцький.

«Статистика сумна. Якщо у 2020 році в нас був 51 випадок отруєння чадним газом і 112 осіб постраждалих, і було 4 загиблих, то в цьому році маємо вже 11 отруєнь і 2 загиблих. Причини отруєнь — всі ті ж самі: недостатня тяга і порушення споживачем техніки користування газовими приладами», — зазначив Віктор Іваніцький.

Мешканці дуже часто самовільно втручаються в газову мережу: перевстановлюють газові прилади, переоблаштовують димоветиляційні канали, а також герметично зачиняють вікні і двері під час опалення, і це призводить до біди. На цьому наголосив начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Львівській області Ігор Проць.

«Наші фахівці організовують і проводять технічні розслідування аварій, пов’язаних із використання газом у побуті. Я вчора був шокований, тому що протягом доби по Львівській області зафіксовано 10 випадків отруєнь чадним газом. Мешканці і орендарі діють на свій власний страх і розсуд. Дуже багато самовільних перевстановлень газових приладів, перевлаштувань димовентканалів, відсутність сигналізаторів загазованості і провітрювачів. Причина банальна — у приміщення не надходить необхідна кількість повітря. Встановивши герметичні вікна і двері без провітрювання, виникає небезпека утворення чадного газу. Якщо до 2015 року у квартири заходили представники газорозподільчих підприємств і раз на рік проводили технічне обслуговування газових приладів, то з 2015 року вони не мають таких повноважень», — розповів Ігор Проць.

Як акцентував Павло Сербан, начальник львівського відділення АТ «Львівгаз», основні правила безпечного користування газовими приладами — це: притік свіжого повітря через вікно чи через двері до приміщення, де є газова плита чи газовий котел; чистий вентиляційний канал, через який відпрацьовані гази мають виходити в атмосферу природнім шляхом без електричних вентиляторів. Там, де встановлені прилади з димовідводом продуктів згоряння в комин — тобто газові коти чи колонки тощо — цей комин також має бути чистим. І в жодному разі в таких приміщеннях не може бути електричних вентиляторів.

«Якщо приватний будинок — людина може сама почистити комин і перевірити тягу, якщо не вміє чи не знає, як це зробити, заключає договір зі спеціалізованою організацією, яка це робить. Якщо це багатоквартирний будинок, то його власники — наприклад, ОСББ, заключають договір зі спеціалізованою організацією, яка це робить. Тому що є багато поверхів, і ці канали між собою переплітаються. Є певні правила підключення приладів, і якщо люди починають самовільно втручатися у переключення, то вони труять не тільки себе, а і своїх сусідів. Буває, замуровують ці вентиляційні канали. Аналогічно і з газовими приладами — переставляють їх, неправильно підключають», — наголосив Павло Сербан.

Фахівець додав, що для того, аби убезпечити себе, є газосигналізатор. Він дає світлову і звукову сигналізацію, коли є витік природнього газу чи утворився чадний газ.

Всі постраждалі від отруєнь чадним газом, до яких виїжджала екстрена медична служба, були у стані середньої важкості або у важкому стані. Також були зафіксовані й смерті. На цьому акцентував Андрій Васько, керівник Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

«Якщо у вас на фоні повного здоров’я виникає головний біль, і якщо він виникає в усіх членів сім’ї, обов’язково перевірте, чи є притік свіжого повітря до приміщення. Симптомами отруєння чадним газом є виражений інтенсивний головний біль, загальна слабкість і сонливість, можуть бути запаморочення і блювота. Якщо виникають такі симптоми, необхідно одразу виключити всі прилади горіння і вийти на вулицю, викликати швидку допомогу і газову аварійну службу», — сказав Андрій Васько.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Газ вибухонебезпечний, і найменше порушення правил може призвести до трагедії з людськими жертвами — вибуху, пожежі, отруєння та руйнування. Під час усіх нещасних випадках, пов’язаних із використанням газу (вибух, пожежа, отруєння), слід зателефонувати в одну з міських служб: швидку допомогу — 103, пожежну — 101, газову — 104, поліцію — 102. Будь-яка з цих служб повідомить решту і вони прибудуть на місце події.

 

Львівська міська рада: https://city-adm.lviv.ua/news/society/emergency/283716-prytik-svizhoho-povitria-i-chystyi-ventyliatsiinyi-kanal-vberezhut-vid-otruiennia-chadnym-hazom-3

фото: Роман Балук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Львівська міська рада: https://city-adm.lviv.ua/news/society/emergency/283716-prytik-svizhoho-povitria-i-chystyi-ventyliatsiinyi-kanal-vberezhut-vid-otruiennia-chadnym-hazom-3