Технічній інспекції праці профспілок України – 100 років. Роман Чернега: Нова філософія Держпраці – це спрямованість на превентивні заходи

24 травня 2018

Цьогоріч у травні Технічній інспекції праці профспілок України виповнилося 100 років. З цієї нагоди за ініціативи президії Федерації профспілок України відбувся національний форум «Безпека праці в Україні: необхідність якісних змін для кращого захисту життя та здоров’я працівників. Через 100-річчя профспілкового досвіду – до європейських стандартів захисту».

Відкрив форум Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий. Він високо оцінив набутий протягом сторіччя досвід інспекторів праці, їх вагомий внесок у збереження і розвиток трудового потенціалу країни, створення безпечних і здорових умов для працюючих. У 60-ті роки минулого століття, – нагадав Г. Осовий, – інспектори праці ретельно добиралися радами профспілок і страхових організацій. Тобто це були кадри кращі з кращих, адже вони мали широкі повноваження – не тільки право вільного доступу в будь-який час до усіх місць роботи, а також місць відпочинку і житла трудящих та їх сімей, а й право притягати винних до суду, а також накладати на них грошове стягнення. Вони здійснювали керівництво громадськими інспекторами праці, які діяли на всіх підприємствах, в установах і організаціях.

З вітальним словом до учасників форуму звернувся Голова Держпраці Роман Чернега. Він висловив вдячність нинішнім працівникам інспекції і ветеранам, які в різні роки доклали неабияких зусиль, знання, енергію й ініціативу у забезпечення належного громадського контролю за додержанням законодавства про працю. Інформуючи про завдання, які сьогодні вирішує Державна служба України з питань праці, Роман Чернега відзначив підготовлену фахівцями служби і Мінсоцполітики за участі соціальних партнерів і міжнародних організацій концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні, в основі якої – ризикорієнтовний підхід. Окрім того, керівник Держпраці акцентував на тісній взаємодії з профспілками щодо вдосконалення законодавства з охорони праці, захисту прав працівників у трудових спорах.

У заході також взяли участь Юрій Кузовой, генеральний директор директорату норм та стандартів гідної праці Мінсоцполітики, Антоніу Сантуш, менеджер проекту ЄС-МОП в Україні «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці», Юрій Андрієвський, керівник департаменту охорони праці ФПУ, Дмитро Матвійчук, головний редактор журналу «Охорона праці», представники Фонду соціального страхування України, профспілок.

Під час панельної дискусії «Історія, сучасність і майбутнє інспекції праці та охорони праці в Україні» Роман Чернега окреслив етапи інституційного становлення Держпраці, розповів про масштабну роботу спільно з Міжнародною організацією праці в питанні адаптації нормативно-правових актів з охорони праці до європейських стандартів, порушив питання добору і підготовки кадрів для інспекторського складу. Особливу увагу очільник Держпраці акцентував на проблемі незадекларованої праці в країні, зауваживши, що децентралізація влади, в контексті якої функції контролю за дотриманням законодавства про працю були передані органам місцевого самоврядування, а також інформаційно-роз’яснювальна робота Держпраці вже сьогодні дали відчутний позитивний ефект. «Нова філософія Держпраці – це спрямованість на превентивні заходи», – констатував Роман Чернега.

Учасники дискусії також обговорили питання профілактики страхових випадків, проблеми медицини праці, завдання технічної інспекції праці профспілок у сучасних умовах.